První promítaný film 70 se jmenoval Pražské noci (režírovali Miloš Makovec, Jiří Brdečka a Evald Shorm) a hrál se památného večera 6. března 1969. „Budova kina se začala stavět roku 1967,“ podotkl Pavel Štěpán, současný vedoucí kina, který zde působí od roku 1990 (vedoucím kina je 17 let).

Za zásluhy medaili

Dobruška žila oslavami 40. „narozenin“ Panoramatického kina 70 celý víkend. V pátek od 16 hodin se konalo slavnostní setkání zastupitelů města, bývalých a současných zaměstnanců kina a také návštěvníků z partnerského maďarského města Abrahámhegy. Druhé největší vyznamenání, stříbrnou medaili za zásluhy a rozvoj města, obdržel Jiří Sedláček, který byl vedoucím kina v letech 1971 až 1992. Jiří Sedláček byl rovněž členem ochotnického divadelního spolku F. A. Šubrt, estrádního souboru Eso a Světa loutek. Delegace z Maďarska přivezla darem keramickou plaketu s motivem příležitostného razítka ke 40. výročí otevření Panoramatického kina 70.

Dokumentární vzpomínání

Po slavnostních projevech starostů obou partnerských měst byly uvedeny dva dokumenty. Prvním z nich byl film o životě a díle umělce Františka Kupky (František Kupka – symfonik barev a malíř kosmu), druhý pochází z 60. let a jmenuje se Dovolená v Orlických horách. „Od revoluce tento film nebyl promítán,“ poznamenal o historickém žurnálu Pavel Štěpán.

Sobota a neděle patřila veřejnosti, pro kterou byly otevřeny nejen prostory sálu a předsálí s výstavou o „kinařství“ zahrnující období od první republiky po současnost, ale také promítací kabina, kam obyčejně filmový divák nahlédnout nemůže. Sobotní dopoledne ocenili nejmenší diváci – v deset hodin se promítal mimořádně úspěšný animovaný film Madagaskar. Odpoledne byly uvedeny dokumentární snímky jako předchozí den a dále promluvil na téma historie dobrušského kina vedoucí dobrušského Vlastivědného muzea Jiří Mach. Sobotní program končil novým animovaným snímkem pro děti s názvem Potkan 007 a UFO.

Neděle se nesla v koncertním duchu – vystoupili žáci ZUŠ Dobruška a Dívčí komorní sbor pod vedením Šárky Potůčkové.