Pořadatelem je soubor dobrušského Divadélka Na štaflích, od jehož založení v květnu uplyne úctyhodných čtyřicet let. Ten počátkem roku opět rozeslal „do světa" avízo, že 14. Divadelní ples je za dveřmi a uskuteční se 21. února. V té chvíli zpozorněli pravidelní účastníci, ale i ti, kteří se zcela poprvé nechali přesvědčit, že o účast na této akci zkrátka nemohou přijít.

Každý ročník plesu má nosné téma a to letošní snad ani nemohlo být jiné než spjaté s historií souboru. Zní: 40 let na štaflích.

Celkem osmnáct stolů bude 21. února v sále kulturního domu v Dobrušce, což signalizuje, že také osmnáct skupin účastníků plesu „vyfasovalo" pokyny pořadatelů. Jednotlivé party si vylosovaly letopočty i to, čím tyto konkrétní roky v mezinárodním měřítku byly, a téměř vzápětí zahájily přípravy.

V praxi to znamená, že když rok 2005 byl Organizací spojených národů vyhlášen Mezinárodním rokem fyziky, tak skupina, která vytáhla z „osudí" právě tento letopočet, se musí stát jeho „tváří" či „reprezentantem".

Jak to ale udělá, záleží jen a jen na ní. Může vyjadřovat cokoliv spojené s fyzikou, může parodovat, hlavní je, aby myšlenku pochopili ostatní. Dokonce je „dovoleno" napomoci celkovému výsledku stručným heslem či sloganem.

Kyrgyzstán, populace  či brambory

Stačí pohled do Wikipedie, čím vším byly poslední čtyři desítky roků mezinárodně vyhlášeny, a okamžitě vyvstane otázka: Co všechno se na 14. Divadelním plese v Dobrušce asi bude dít? Vždyť například rok 1974 byl

Světovým rokem populace, rok 2003 Rokem kyrgyzské státnosti a rok 2008 Mezinárodním rokem brambor…

Zda však jsou to právě tato témata, která vybral Zdeněk Zahradník, dramaturg, režisér, zkrátka člověk, bez něhož by tento ples vůbec nebyl, zůstane až do třetího únorového pátku tak trochu tajemstvím.

Je to právě také on, kdo spolu s celým souborem Divadélka Na štaflích, se zjevnou radostí pozoruje vývoj v přístupu účastníků. Postupem let se totiž 99,99 procent z nich „chytilo na návnadu na udici", naladilo na stejnou strunu jako pořadatelé a hrají (si) s nimi.

„Je to úžasné vidět. Kolektivy se scházejí dlouho před plesem, jsou to ve většině ustálené party, k nimž se čas od času přidají další," říká principál souboru a „ředitel" plesu, kterého navíc baví pozorovat, jak „donutí" komunikovat spolu lidi z Dobrušky i ze vzdálených míst, navíc zástupce různých profesí i věkových skupin.
V této fázi však neponechávají nic náhodě ani „štafláci" a připravují se stejně poctivě jako osazenstva jednotlivých stolů. Zdeněk Zahradník prozradil pouze jediné: „Naše výstupy nebudou ohraničené roky, ale názvem divadla."

Zda soubor stráví celý večer na štaflích nebo zda bude všechno úplně jinak, se teprve ukáže. Jedno však je dopředu jisté – kdo se 14. Divadelního plesu v Dobrušce nezúčastní, přijde o skvělý večer ve skvělé společnosti.

Dana Ehlová