Když Čestmír Horký, koordinátor terénní sociální práce Královéhradeckého kraje, hovoří s dětmi a mladými lidmi ze sociálně vyloučených lokalit, ptává se jich, zda umějí něco z romského jazyka. Většinou znají alespoň frázi „Sar džives,“ což znamená „Jak se máš?“. Směsí romštiny a češtiny se zpívá v pětičlenné romské hudební formaci vzniklé z obyvatel domu č.p. 455 na Pelclově nábřeží. Mladá kapela hraje ve zkušebně občanského sdružení OD5K10.

Sebevědomí a vědomí identity

„Kluci u nás zkouší v sestavě elektrická kytara, baskytara, klávesy a bubínky po několik měsíců, v posledních týdnech zkoušení zintenzivnili,“ řekl k pravidelným středečním odpoledním v 5CE Jiří Bárta, předseda sdružení OD5K10. „Věkový rozsah skupiny je od třinácti čtrnácti až do věku pětadvaceti let,“ dodal. „Navíc je pozitivní pro sebevědomí a národnostní identitu těchto mladých, když něco díky svému nadání dokážou,“ myslí si Jiří Bárta.
„Romská kultura má stejně jako každá jiná právo na svůj vývoj a realizaci. Pro mladé lidi je důležité uvědomovat si, kým jsou,“ je rovněž přesvědčen Čestmír Horký.

Prozatímní název kapely je Gipsy Boys a její první veřejné vystoupení se má uskutečnit v květnu. Jednak mají zahrát u příležitosti ukončení projektu sdružení OD5K10 Mládež v akci, díky němuž je vybavení zkušebny v 5CE k dispozici, rovněž na květen se chystá vystoupení přímo na „Pelcláku“.

Jihlava v Kostelci

Příležitost nahlédnout do tajů romské hudby a kultury skýtá už datum 16. dubna. V ten den se totiž konají na Rychnovsku hned dvě romské zábavy – jedna v Kostelci nad Orlicí a jedna v Lukavici. Do Kostelce přijede zahrát romská kapela Jihlava, nazvaná podle města, odkud pochází. Toho dne pořádá občanské sdružení Romodrom také na „Pelcláku“ v Rychnově fotbalové utkání pro zdejší děti.