Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Digitalizace výuky na OA úspěšně pokračuje

Kostelec n. O. – Na Obchodní akademii T. G. Masaryka již více než dvanáct měsíců realizuji projekt Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Významným cílem projektu, jehož bylo dosaženo, je viditelná modernizace vybavení školy, která přinesla dataprojektory do všech tříd. Foto: Archiv OA

Odbornou manažerkou projektu je Alena Svátková, která kromě jiného kontroluje vznik moderních učebních dokumentů, které se již začínají objevovat na www stránkách školy v sekci Projekt.

Po prvním roce projektu existují desítky kompletních digitalizovaných materiálů sloužících při výuce většiny předmětů. Velkou výhodou vytvořené databáze je, že materiály jsou dostupné na školní síti a některé i na internetu, takže žáci, kteří v hodinách chyběli, si mohou látku sami doplnit. Uložení materiálů na školní síti umožňuje operativně reagovat na případné nejasnosti v látce, které se projeví v průběhu výuky, ale jejich řešení původně nebylo v plánu dané hodiny.

Podle vyjádření vyučujících matematiky je skvělé, že přípravy na hodiny budou uložené v jednotné databázi a stačí je přizpůsobit jednotlivým třídám a jejich potřebám.

Lektoři cizích jazyků zase oceňují výhody využití dataprojektorů při kontrole písemných cvičení a rozboru testů, správné řešení se jednoduše promítne na zeď. Snadnější a efektivnější je i prezentace obrazových podkladů. Velkou výhodou pro učitele jazyků je ozvučení učeben, přístup na internet a možnost jeho propojení s dataprojektorem – umožní se tak využití materiálů z internetu, ať už k procvičování gramatiky nebo rozšiřování slovní zásoby. Také multimediální jazyková učebna klasický vyučovací proces oživí a umožní vyučujícím individuální přístup ke studentům v jejich mluveném projevu.
Při výuce uměleckých směrů v hodinách literatury je velkou výhodou možnost ukázat žákům výtvarná díla a architektonické objekty, prezentovat ukázky z literárních a dramatických děl na plátně a více žáky zapojovat do výuky.

Učitelé předmětů výpočetní techniky oceňují vytvoření připravených přednášek, které jsou závazným materiálem pro výuku. Důležitým přínosem je možnost zadávání příkladů v MS Office nebo ve verzi pro Adobe Reader (formát pdf) v elektronické podobě, čímž dochází k úspoře papíru a toneru. Uložení zadání na školní síti a na internetu zjednodušuje i domácí přípravu, odpadají problémy způsobené ztrátou zadání domácích úkolů. Dataprojektory se pro výuku informatiky staly nenahraditelnou pomůckou – je možné promítnout celou obrazovku na plátno a názorně předvést, jak mají probíhat jednotlivé operace.

To je jenom několik příkladů toho, jak výstupy projektu hodnotí vyučující. Ohlasy žáků jsou také kladné – oceňují hlavně možnost vycestovat do Anglie, získání slovníků a mluvníků a oživení výuky, zejména v českém jazyce, angličtině, dějepisu, zeměpisu, občanské nauce a výpočetní technice.
Ve třetině trvání projektu také „nabíhá“ využívání programu Moodle k vytváření interaktivních cvičení, který lektoři ocení hlavně při testování žáků a zadávání a hodnocení domácí přípravy. Jednoznačně lze konstatovat, že projekt přináší větší zájem studentů o výuku v hodinách, umožňuje využití moderních materiálů, rozšiřuje spektrum didaktických metod a pomůcek a zařazuje školu mezi moderní vzdělávací zařízení 21. století. (ign)

Autor: Miloslav Dostálek

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto

Kraj chce slučovat střední školy

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení