Týden knihoven se koná od 5. do 11. října. Svaz knihovníků a informačních pracovníků letos vyhlásí již 19. ročník. Je zaměřen například na čtenářský maratón, do něhož se zapojí i v Častolovicích. Druhý čtenářský maratón zde odstartuje ve středu 7. října. Zájemci budou moci číst ze zapůjčených nebo z domu přinesených knih.

Ve zdejší knihovně si připravili i další zajímavosti a především výhody pro čtenáře. „Po celý týden budou mít zájemci možnost získat čtenářský průkaz na jeden rok zdarma. Opozdilcům odpustíme poplatky za vrácené knihy," prozrazuje, co vše čeká na návštěvníky, vedoucí častolovické knihovny Věra Zaňková.

Během speciálního týdne se rozhodně nebudou nudit čtenáři v Dobrušce. Zdejší knihovna si pro ně, ale i pro širokou veřejnost v nadcházejícím týdnu přichystala hned několik zajímavých akcí.

Nezapomněli ani na dětské čtenáře. „Připravili jsme akci s názvem Zapomenuté knihy. Jejímž cílem bude připomenout dětem knihy, které jsou na policích neprávem opomíjené jako například „foglarovky", „verneovky", či „mayovky", ale i obrázkové encyklopedie, které pomalu, ale jistě zatlačuje do pozadí všemocný internet," vysvětluje vedoucí dobrušské knihovny Jana Lukešová.

Městská knihovna v Dobrušce si na týden knihoven připravila pro své čtenáře, ale také pro širokou veřejnost hned několik akcí. V úterý 6. října proběhne od 18 hodin ve foyer knihovny scénické čtení Anny Matějkové nazvané Život je zábavné drama. Návštěvníci se mohou těšit na čtené pásmo úvah o životě, které napsala Anna Matějková. To vše za doprovodu zvuku bubnů, na které zahraje David Andrš a rytmus bubnů sugestivně podtrhuje vystoupení. Vstup je volný. Scénické čtení Anny Matějkové se koná také v Častolovicích, a to 8. října v 17 hodin. Ve čtvrtek 8. října se mohou v Dobrušce milovníci dobrodružných výprav těšit na cestopisné vyprávění Vladimíra Lemberka. Přednáška nazvaná Madagarskar život bez DPH podá návod, jak se dá spokojeně a šťastně žít s hromadou dětí, vlastnit přitom jen bambusovou chýši a pár hadrů na sobě. Přednáška se uskuteční od 18 hodin v malém sále Společenského centra Kina 70. Jako každý rok bude i letos probíhat v Dobrušce burza vyřazených knih, zájemci tak budou mít možnost doplnit svou domácí knihovničku vyřazenými knižními tituly za symbolickou cenu. Pro zapomnětlivé čtenáře bude v obou odděleních knihovny platit amnestie sankčních poplatků.

Ani v Rychnově nad Kněžnou nepřijdou čtenáři zkrátka, knihovnice zde připravily besedy pro školy. Návštěvníci se mohou těšit na bazárek knih. Rychnov navštíví ve středu 7. října cestovatel a publicista Petr Rybář, který povypráví v Pelclově divadle o putování na Nový Zéland.