Léto uteče školákům jako voda, pro zaměstnané rodiče však může znamenat starosti s programem, který musí zajistit pro své ratolesti.

 

 

Po celé prázdniny funguje v Rychnově nad Kněžnou alespoň jedna z pěti mateřských školek. Zařízení se v provozu střídají po dvou týdnech. „Zájem rodičů o umístění dětí do školky je různý. Na začátku července bývá nejsilnější, nejslabší naopak na přelomu července a srpna,“ dodala ředitelka Mateřské školy Čtyřlístek Jaroslava Lemfeldová.

Mnoho rodičů zařízení využívat nemusí. „Právě máme tři týdny dovolenou, trávíme ji s dětmi na chatě, týden jsme byli na Šumavě, jinak máme fungující babičky,“ říká maminka dvou dětí Jitka Dubská.

Problémy se zabavením dětí nemusí řešit ani Jitka Spěváčková: „My to máme jednoduché, jsem učitelka, takže se téměř celé prázdniny mohu dceři věnovat.“

Většina domů dětí a mládeže v regionu pořádá pro mládež letní příměstské tábory, i ty jsou řešením pro rodiče, kteří mají méně volna. „Bydlíme s babičkou, hlídaní pro syna tak mám stále, o tábor jsme se ani nezajímali,“ sdělila Jana Matoušková.

Ne každý má však dostatek babiček či jiných osob na hlídání: „Zatím jsem s mladším synem na mateřské dovolené, prarodiče stále pracují, tak nevím, jak situaci budu řešit za rok,“ přemýšlí Irena Koubová.

Jedním řešením jsou právě tábory, další formou, jak skloubit pracovní povinnosti s péčí o potomky, jsou profesionální agentury. Nejbližší je bohužel až v Hradci Králové, a ne každý rodič by ji bez obav využil.

 

OTÁZKA DNE: Využila byste agenturu na hlídání dětí?

Romana Forbelová, Jičín:

„Asi ne, nikdy jsem nad tím nepřemýšlela. U mě je to asi nedůvěra. Myslím, že lidé tady na to nejsou zatím zvyklí jako v západních zemích.“

 

Jana Bitnerová, Čermná n.O.:

„Jsem ještě pořád na mateřské, ale nevidím důvod, proč jich v budoucnu nevyužívat. Důležité je poznat lidi, kteří se o dítě postarají.“

 

I vy můžete vyjádřit svůj názor na otázku dne - v diskuzi pod článkem.