Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti ze školní televize se přiučí od profesionálů

Borohrádek – Školních televizí existuje celá řada, ta z Borohrádku ale ve svém oboru zaznamenává mimořádné úspěchy. Dokonce se jí podařilo navázat spolupráci s profesionály z České televize.

19.10.2012
SDÍLEJ:

Středeční podvečerní projekci v borohrádeckém kině uváděly Nikola Mahutová a Diana Netolická. Obě mladé moderátorky se shodly v tom, že do budoucna uvažují o studiu žurnalistiky. V současnosti navštěvují osmou třídu místní základní školy. Foto: Michal Friček

Mediální kroužek funguje na zdejší základní škole již několik let. „Fungovat začal, právě když jsem nastupovala na druhý stupeň. Moje mamka řekla, že by to mohlo být zajímavé. Lákalo to i mě samotnou, tak jsem to zkusila a od té doby do kroužku docházím," řekla Nikola Mahutová z osmé třídy ZŠ Borohrádek.

Na ní a její stejně staré spolužačce leží hlavní tíha práce před kamerou. „Moderujeme nejrůznější školní akce nebo reportáže z našeho města," vysvětlila Diana Netolická.

Obě moderátorky ale upozornily, že každý v kroužku si vyzkouší všechno, takže i ony se čas od času postaví za kameru. Do pracovních skupin, čítajících šest až osm lidí, se ale nerozděluje podle věku účastníků, jak by leckoho napadlo.

„V prvním roce naší činnosti v jedné skupině spolupracoval i třeťák a deváťák, což bereme jako velkou výhodu. Zařazení do konkrétní skupiny se řídí podle časových možností dětí a jejich docházky do jiných zájmových kroužků," vysvětlil Michal Přibyl, učitel ZŠ Borohrádek, který stál u zrodu mediálního kroužku a vede jej dodnes.

Ten také určuje, jaké téma budou účastníci mediálního kroužku zpracovávat. „Od učitele dostaneme zadání a pak se poradíme, jakým způsobem ho zpracujeme. Nejdříve musíme vymyslet text a pak teprve točíme," řekla dále Nikola Mahutová s tím, že většina projektů zaznamenává dění ve škole a události významné pro město.

Inspiraci prý mladí tvůrci nehledají u případných konkurentů, ale dávají prostor vlastní fantazii. Vznik jednoho filmu trvá většinou v rozmezí dvou týdnů až jednoho měsíce.

Šikovnosti mladých reportérů a kameramanů si všimli i jejich profesionální kolegové v České televizi a navázali s nimi oficiální spolupráci. Dnes ráno tak odjíždí výprava z borohrádecké základní školy na setkání školních televizí v Příbrami, které probíhá pod záštitou veřejnoprávní televize.

„Na programu budou nejrůznější přednášky i setkání s ředitelem České televize a dalšími osobnostmi známými z obrazovky. Účast přislíbili třeba Robert Záruba nebo Taťána Míková," prozradil Michal Přibyl s tím, že drtivá většina z devíti týmů je ze středních škol a gymnázií.

Borohrádečtí se tam budou prezentovat  promofilmem o činnosti školní televize a dalšími dílky, která mohla veřejnost vidět na středeční projekci v kině.

„Všechny filmy se mi hrozně líbily. Jsem ráda, že moje dcera do kroužku dochází," svěřila se po promítání Jana Michaličková.

Jak školní televize vznikala?

Od dokumentu o nohejbalu ke stálé televizi

•  Za vznikem školní televize a mediálního kroužku na ZŠ Borohrádek stojí Michal Přibyl, který jinak vyučuje angličtinu a informační technologie.

• Impulsem k jeho založení byla pozitivní zkušenost s videotvorbou. Tu si žáci vyzkoušeli v rámci mezinárodního projektu „Comenius", když se vytvářel dokument o nohejbalu.

• Následně se začalo video využívat k prezentaci školy. Na její internetové stránky se umísťovaly záznamy z nejrůznějších  školních akcí.

• Vzhledem k dobré odezvě žáků i rodičů byl před dvěma lety  založen mediální kroužek. V rámci něj mladí tvůrci natáčejí krátké filmy o své škole i městu Borohrádek, vždy na základě zadaného tématu.

• Začínalo se s minimálním vybavením, ale díky grantové podpoře se dnes žáci učí ovládat moderní techniku. Ta dnes zahrnuje celkem tři kamery, bezdrátový mikrofon nebo klíčovací plátna.

Autor: Michal Friček

19.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení