Včely v dětském domově? Ne, to není noční můra vychovatelů i dětí, ale netradiční zájmový kroužek, kterému se již od března věnují děti z Dětského domova v Sedloňově.

„Nápad vznikl, tak, že jeden z vychovatelů se pustil do včelařství a zaujalo ho to natolik, že na poradě přednesl svůj návrh. Prý bychom mohli zrealizovat včelařský kroužek. Mě se to zalíbilo, protože včel ubývá a včelařů není příliš. Měl jsem však obavy, aby stejně nadšené byly i děti. Ty se však s vervou pustily do práce,“ vysvětlil ředitel Dětského domova František Veverka.

Otázkou však zůstávaly finance, proto vytvořili projekt „Včela=život“ a zaslali ho obecně prospěšné společnosti Spolu dětem, která jim přispěla částkou třiceti tisíc a která Dětský domov na konci srpna navštívila. Důvodem bylo zjistit, jak si děti se včelami poradí a také s nimi udělat rozhovor. „Museli jsme zhotovit předběžný rozpočet, ve kterém muselo být vypsáno, kolik peněz a na co přesně budeme potřebovat,“ řekl Jiří Lokvenc, vedoucí včelařského kroužku. „Také jsme museli jet na školení a až pak jsme dostali finanční prostředky, na základě kterých jsme nakoupili vše potřebné. Pořídili jsme pouze nové úly, jinak vše ostatní jako rámečky do úlů jsme si vyrobili sami,“ dodal.

Kroužek má nyní čtyři členy, konkrétně kluky ve věku od šestnácti do devatenácti let. Jelikož jsou včely celkem nebezpečné a hrozí bodnutí, nemůžou do kroužku mladší děti. Kroužek však bude fungovat dál, takže až mladší kluci povyrostou, budou se moci přihlásit. Letos v březnu začali dělat základy na úly. „Nyní máme dvě včelstva neboli dva úly a momentálně je krmíme na zimu. Kluci jsou oficiálně přihlášeni jako včelaři v České Skalici,“ uvedl Lokvenc. „Letos jsme včelí med nestáčeli, protože včely se musely preventivně léčit, ohrožuje je například včelí mor či jiní parazité. Příští rok bychom však už měli mít vlastní med,“ těší se.

Pro kluky z domova to má svůj význam i z hlediska toho, že se naučí lásce k živým tvorům, nebudou lhostejní k přírodě. „Také je to může uchránit před činnostmi jako je například gamblerství či jiný hazard,“ vysvětlil Lokvenc.

Domov v Sedloňově

• Dětský domov pečuje o 33 dětí ve věku od 3 do 26 let, případně po dobu přípravy na budoucí povolání

• Domov jim nechce organizovat volný čas, ale pokud projeví opravdový zájem, mají na výběr i z kroužků při domově:
- Rybářský kroužek
- Vodácký kroužek
- Fotografický kroužek
- Včelařský kroužek
- Cyklistický kroužek
- Heraldika