Doba není zrovna příznivá pro rozhazování peněz a mnoho rodičů přemýšlí, jak svým dětem připravit takové Vánoce, na jaké jsou zvyklé z minulých let. „Moje dcera, která chodí do školy na první stupeň, mne překvapila: sama od sebe mi řekla, že nechce žádné drahé dárky,“ vyprávěla matka z Rychnovska.

Bavit se s rodinou

„Většinou si děti přály snowboardy nebo mobily, ale zdá se mi, že letos je slyším o Vánocích mluvit jen málo. Ne že by se snad netěšily, ale málo se vytahují s tím, co kdo k Ježíšku dostane,“ povšimla si Kamila Zemanová – Stiebrová, ředitelka rychnovské Základní školy Mozaika. „Prvostupňové děti si většinou přejí hry, něco, co je spojeno se zážitkem nebo společnou činností a zábavou s rodinou,“ konkretizovala učitelka Petra Keprtová ze stejné školy. Těmto zkušenostem odpovídá také výsledek výzkumu názorů dětí v ČR, uvedený v tiskové zprávě Českého výboru pro UNICEF: „Většina českých dětí se cítí být šťastná, přičemž pocit štěstí je většinou vázán na vztahy s blízkými lidmi a fakt, že se dítěti daří.“

„Svému sedmiletému synovi chci koupit k Vánocům knihu, chodí do první třídy a může si už číst sám. Přeje si samozřejmě také playstation, ale ten mu nekoupím, nemyslím že je to v tomhle věku vhodné,“ svěřil se s plánem na vánoční nákup Slávek Šesták z Dobrušky.

Budete mít letos chudého, nebo bohatého ježíška? Diskutejte zde