Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti se vrací do školních lavic a do volnočasových kroužků

Rychnovsko – Školní rok začíná a přináší spoustu starostí nejen dětem, ale i rodičům. Mimo jiné i to, jak zaměstnat dítě v době, kdy nesedí ve školní lavici.

4.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Ondřej Čermák

Ceny kroužkůFlorbal – přípravka a elévové
600 – 1000 Kč/rok
Fotbal – přípravka a elévové
1000 Kč/rok
Atletika – předškolní děti
500 Kč/rok, bez pomůcek
Jazyková škola – angličtina
Děti 3 – 5 let – 2000 Kč/semestr
Děti 6 – 11 let – 1700 Kč/semestr
Děti 12 – 14 let – 2500 Kč/semestr

Možností se nabízí hned několik, ať už se jedná o sport, hru na hudební nástroj nebo třeba výuku cizího jazyka. Na Rychnovsku je z čeho vybírat. Jenom v Rychnově nad Kněžnou je k dispozici základní umělecká škola, jazyková škola i několik sportovních klubů.

Dnešní mladá generace je často obviňována z toho, že většinu svého volného času tráví za obrazovkami počítačů a televizí. To je však často spíše chyba rodičů. Po rozhovorech s vedoucími několika sportovních i dalších volnočasových center jsme totiž zjistili, že jak o sport, tak o umění je stále velký zájem. Ředitel základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou Pavel Kovaříček to potvrzuje.

„Každý rok v květnu pořádáme přijímací řízení, letos se nám přihlásilo asi sto šedesát dětí, což je číslo srovnatelné s minulými roky. Většinu z nich následně přijmeme," říká.
V kurzu je stále také sport. Například ve florbalovém klubu FBC Dobruška si na nedostatek nových žáčků nemohou stěžovat. „Ve všech věkových kategoriích máme minimálně dvacet členů, velký zájem je poslední dobou především v nejmenších skupinách. V přípravkách máme až 60 dětí na jednu kategorii," popisuje trenér a místopředseda oddílu Jan Jirák.

Florbal se poslední dobou dostává do popředí, ale i stará dobrá kopaná stále láká malé fotbalisty. „Počty žáků se nám ustálily na zhruba šestnácti až osmnácti dětech v nejmladších kategoriích. Ti, co teď nastoupili do první třídy už pomalu začínají jezdit po zápasech," vysvětluje jeden z trenérů rychnovského FC Spartak, Jiří Šťovíček.

Z družiny rovnou na tréninky

Že se o malé sportovce řádně starají, potvrzují i slova Jana Jiráka. „V posledních letech jsme začali spolupracovat s místní základní školou a tak menší děti vyzvedáváme rovnou z družiny, odkud jdou společně na trénink. Díky tomu je pro ně florbal běžnou součástí dne," říká místopředseda florbalového klubu. Další výhodou tréninků florbalu v Dobrušce je různorodost. Jan Jirák doplňuje, že malé děti si nejdřív všechno mohou vyzkoušet, a pak až podat přihlášku. Jakmile začnou chodit pravidelně trénovat, budou si moci zahrát nejen florbal, ale i další sporty v hale.

Florbalové tréninky pro Medvědy a Tygry, jak si jednotlivá družstev říkají, se konají dvakrát týdně vždy hodinu a půl. Stejně tak je tomu u malých fotbalistů.
Kromě kolektivních sportů však láká děti i atletika. V atletickém oddíle TJ Dobruška zaznamenali v poslední době zájem především předškolních dětí. „Nejvíce nových tváří k nám do oddílu přichází z řad dětí mezi čtyřmi a šesti lety. Vyzkouší si všechny sporty, specializace na jednotlivé disciplíny následuje až ve 14 – 15 letech. Předškolní děti trénují jednou týdně, ty starší dvakrát," říká předseda oddílu Luděk Ovčarik.
Hudba ani jazyky nezůstávají pozadu

Nejen sport však představuje smysluplný volnočasový program. Oblíbená je i hudba. Zájem je o lekce všech druhů hudebních nástrojů, Pavel Kovaříček však říká: „Mladším dětem, které právě nastupují do školy, doporučujeme především flétnu, klavír, housle nebo zpěv. Právě sborový zpěv se řadí mezi oblíbené obory."

Další možnost, jak dítě zabavit a zároveň i vzdělat, představují kurzy cizího jazyka. Znalost minimálně jednoho je totiž v dnešním světě základ pro pozdější hledání kvalitního zaměstnání. Například jazyková škola Lingva v Rychnově nad Kněžnou myslí se svou nabídkou kurzů dokonce i na děti ve věku tři až pět let. Nejoblíbenější je angličtina, v Rychnově však nabízejí i lekce italštiny, němčiny, ruštiny nebo španělštiny. Dětem se ale doporučuje angličtina, protože to je první jazyk, se kterým se většinou setkají i ve školních lavicích.

Martin Vašina

Autor: Redakce

4.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení