Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti s handicapem si přičichnou k řemeslu

Rychnov nad Kněžnou – Ohmatat si řemeslo a získat inspiraci pro své budoucí uplatnění v životě mohou i handicapované děti.

28.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Občanské sdružení Orion, které sdružuje rodiče a přátele zdravotně postižených dětí, přišlo s novou aktivitou, jež seznamování s profesemi umožňuje.
„Máme dohodu se zdejší průmyslovkou a učilištěm. Začali jsme jezdit do jejich centra odborné přípravy na Jamách, čeká nás tam celkem deset lekcí v dílnách,“ nastínila novinku místopředsedkyně sdružení Miroslava Červinková. Smyslem odpoledních exkurzí je, aby děti, jež v příštích letech opustí základní školu, našly i další uplatnění. Podle Červinkové chce sdružení na toto téma vypracovat projekt a umožnit dospívající handicapované mládeži exkurze po více školách. Do autodílen a truhlářské dílny chodí děti od sedmých a osmých tříd. Seznámí se s prostředím, zjistí, jak se tam pracuje. „A také učitelé se seznámí s našimi dětmi a třeba pro ně mohou i vymyslet speciální program,“ vysvětlila Červinková a doplnila, že první exkurze mladé nesmírně bavila a těší se na další v úterý. Technické aktivity přitahují především chlapce, sdružení však plánuje podobný program i pro dívky, v úvahu přichází například kurzy vaření.

Občanské sdružení ORION vzniklo v roce 1998 – v té době jako dobrovolnická organizace. Připravovali jsme společná setkání, výlety, zajišťovali jsme hipoterapii, apod. – společně jsme přemýšleli, co bychom mohli ještě dětem nabídnout, aby se nejenom lepšil jejich zdravotní stav, ale zároveň jsme jim chtěli nabídnout takové aktivity, které jsou běžné pro děti zdravé.

Činnost ORIONU se za tuto dlouhou dobu od jeho vzniku podstatně rozšířila, posunula jinam - z dobrovolnické organizace jsme se stali registrovaným poskytovatelem sociálních služeb v našem okrese. Poskytujeme osobní asistenci pro děti s handicapem a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Zároveň zajišťujeme pro naše členy další aktivity (kulturní, sportovní a poznávací akce, výlety, pobyty, canisterapii, hipoterapii).

Cíl veškeré naší práce ale zůstává stále stejný: maximální možná podpora rodinám s handicapovanými dětmi, aby všichni mohli žít běžným způsobem života. Aby děti mohly navštěvovat školu, aktivně trávit svůj volný čas jako jejich vrstevníci, stejně jako zažívat všechny další věci, které jsou chápány ostatními lidmi jako samozřejmé - pokud je mohou bez obtíží využívat.

Myslíme si, že i dítě s postižením potřebuje mít život stejně pestrý jako jiné děti. Také potřebuje poznávat nové lidi, nová prostředí, pozorovat vše kolem sebe. Potřebuje nejen cílenou specifickou stimulaci a rozličné formy rehabilitace, ale potřebuje zároveň i styk s vrstevníky - i dítě s těžkým postižením je běžnou součástí každé společnosti.

Kladem našeho sdružení je i to, že pracovnice koordinující činnost OS ORION jsou téměř všechny zároveň i maminkami těžce zdravotně postižených dětí - rodiče cítí, že řešíme podobné problémy, jako oni a s důvěrou se na nás obrací, když potřebují poradit, pomoci s problémy, které vznikají z důvodu postižení jejich dítěte.

V současné době má sdružení ORION 45 členů – rodin dětí s handicapem.

Naše sdružení je neziskovou organizací, veškeré finanční prostředky na provoz získáváme formou dotací, psaním grantů a z částečných úhrad od rodin s postiženými dětmi. Oslovujeme také firmy, které působí v regionu, s žádostí o sponzorský příspěvek. Díky projektům „Chceme být s vámi“ prostřednictvím Operačního programu rozvoje lidských zdrojů a „Klíč k handicapu“, podaný v rámci operačního programu „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ jsme byli podpořeni i evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Autor: Eva Zerzánová

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pohřeb Adolfa Klepše
8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Jednali o problémech průmyslové zóny

Rychnov nad Kněžnou - V rychnovském hotelu Havel se v úterá odpoledne konalo setkání k problematice průmyslové zóny Kvasiny.

Derby zlomila neproměněná penalta

Rychnovsko - Krajská fotbalová I. B třída: Častolovice vzdorovaly lídrovi z České Skalice pouze první poločas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení