VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti netrpí předsudky vůči menšinám tak jako dospělí

Kostelec n. O. - Multikulturní soužití na Rychnovsku má ambivalentní charakter. Zatímco Pobytové středisko vytváří platformu pro setkávání dětí z místních škol s dětmi žadatelů o mezinárodní ochranu, vztahy mezi většinovou společností a členy romské komunity jsou zdrženlivější – středeční mezinárodní den Romů zůstal bez povšimnutí veřejnosti.

9.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Jan Ježdík

ZŠ Mozaika se vydala seznamovat do kosteleckého Pobytového střediska.

Den Romů bez Romů

„O žádné aktivitě, pořádané Romy k této příležitosti, nevím, ani se v minulosti nic podobného nekonalo,“ řekla starostka Kostelce nad Orlicí Ivana Červinková.

Josef Kryštof, který je romského původu a žije v Kostelci, se o Mezinárodním dni Romů dozvěděl z rádia. „Uvítal bych, kdyby se konaly slavnosti s tematikou romské kultury, kde by se sblížila romská i „bílá“ společnost,“ řekl Kryštof, který s partnerkou Ladou Růžičkovou neromského původu v současnosti čeká rodinu. „Partner byl vychován tak, aby se co nejlépe zařadil mezi „bílé“ děti, takže umí romsky jen málo. Byla bych ráda, kdyby naše dítě znalo své kořeny a svůj jazyk a bylo hrdé na svou identitu,“ prohlásila nastávající matka. Dodala, že projevy rasismu v regionu Rychnovska nemají naštěstí radikální charakter – realizují se spíše ve formě předsudků – a jeho mírnost dokazuje naprostý nezájem Rychnováků o projev řečníka Národní strany v minulém týdnu.

Děti se seznamují snadno

Uplynulé tři dny naplňovaly děti ze Základní školy Mozaika společně s pedagogy stanovy předmětu multikulturní výchova návštěvou Pobytového střediska pro žadatele o mezinárodní ochranu v Kostelci. „V pondělí dopoledne jsme navštívili azylové zařízení s dětmi z prvního stupně,“ sdělila ředitelka ZŠ Mozaika Kamila Zemanová. Projekt je nazván Jsme tu s vámi, jste tu s námi. Asi dvacet dětí si dvě hodiny hrálo s dětmi ve věku od tří do deseti let, které pocházely například z Turecka nebo Somálska.

„Jazyková bariéra byla překonána snadno díky připravenému programu – šlo o písně doprovázené gesty, skládání puzzle a vyrábění masek,“ vyprávěla vedoucí oddělení práce s klienty Martina Kovářová. V úterý děti navštívily na oplátku Mozaiku v Tutlekách při velikonočních dílnách, ve středu se do Kostelce vydal druhý stupeň. Žáci, rozdělení do tří skupinek, se svými vrstevníky z cizích zemí postupně sportovali, výtvarně se realizovali a účastnili se besedy, kterou vedla Martina Kovářová spolu se sociální pracovnicí Janou Krejsovou.

Autor: Iva Růžičková

9.4.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Dorostu Solnice penalty nevyšly

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Týniště nad Orlicí - Již 48. týnišťský divadelní podzim pokračuje v neděli 22. října v 15 hodin, kdy se v Kulturním centrum představí divadelní soubor Erben z Miletína s pohádkou Ženich pro čertici.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení