„Nejpalčivější byla situace asi osmi dětí z církevní školy v Borohrádku, jejichž rodiče nemají na zaplacení obědů ve školní jídelně. Většina dětí na seznamu je ze sociálně slabých rodin. Proto jsme se rozhodli, že se pokusíme sehnat pomoc formou adoptivních rodičů, kteří by byli ochotni přispět na stravování dětí," představuje duchovní Ivan Havlíček z Týniště nad Orlicí akci pojmenovanou Adopce na krátko.

Prakticky vše funguje tak, že dotyčný adoptivní rodič zašle danou částku na účet přímo školní jídelně  v Borohrádku pod konkrétním variabilním symbolem, jenž je každému dítěti přidělen. „Tím je zaručeno financování obědů konkrétnímu žákovi, kterého si „adoptér" vybral nebo jej dostal," popisuje Ivan Havlíček s tím, že pro něj bylo velkým překvapením, jak rychle se lidé ochotní pomoci našli.

„Pro mne bylo obrovským překvapením, že do čtrnácti dnů byly obědy dětem uhrazeny," raduje se duchovní.
Podle jeho slov uvažuje ještě o „doladění" projektu se stálým zřetelem na to, že pomoc musí být cílená a konkrétní.

„Zároveň jsou děti  vedeny k vděčnosti tím, že každé tři měsíce poděkují dopisem svému adoptivnímu rodiči,  který obědy platí, a nakreslí mu obrázek s věnováním. Dopisy nepůjdou poštou, byla by to škoda peněz, ale předáme je sponzorům osobně," poznamenává Ivan Havlíček.