Voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny i přes komunikace. Lidé by se měli připravit na možnost vzniku povodně a vyvarovat se aktivit v bezprostřední blízkosti toků, nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst a omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Nejvíce vody spadlo na Rampuši

Hned několik míst na Rychnovsku zaregistrovalo vysoký úhrn srážek. Extrémní srážky zaznamenala Rampuše, kde během 24 hodin do středeční 15 hodiny spadlo 54,3 mm vody. A v Orlických horách nadále prší. Také v Kounově, kudy se před více než dvaceti lety prohnala ničivá povodeň, která brala domy i životy. "Voda tu stoupla jen mírně. Před pěti lety tady byla zavedena protipovodňová hlásná služba a na toku jsou čidla, která hlídají výšku hladiny," uvedl starosta Kounova Jaroslav Bašek.

Extrémní srážky hlásí i Hanička

Extrémní srážky byly kromě Rampuše na Rychnovsku zaznamenány i na Haničce u Rokytnice v Orlických horách. K 17. hodině tam spadlo během 24 hodin 51,3 mm vody. Na Rampuši to přitom bylo už 58,1 mm srážek za 24 hodin.