Předchozí
1 z 10
Další

Už 6. června se navíc návštěvníkům nově otevře i druhý prohlídkový okruh. Máme pro Vás desatero NEJ rychnovského zámku, které vybrala kastelánka Zdeňka Dokoupilová.

Kolowratský zámek v Rychnově nad KněžnouKolowratský zámek v Rychnově nad KněžnouZdroj: Deník/Jana Kotalová

1. Nejpůvabnější východočeský barokní zámecký komplex

Po rekonstrukci a poté, co nyní kostel Nejsvětější Trojice září do daleka, to je určitě nejpůvabnější východočeský barokní zámecký komplex.

2. Nejdelší enfiláda

Máme tady nejdelší enfiládu, která je typická pro barokní architekturu. (Enfiláda znamená nejen funkční, ale i optické propojení jednotlivých, za sebou řazených místností. Dveře jednotlivých místností jsou řazeny přesně za sebou v jedné ose, pokud jsou všechny otevřeny, vytvoří efektní průhled, pozn. redakce).

Pojďte okouknout zámek, prostřednictvím videa nakouknete i do něj a projdete se nově zpřístupněnou spojovací chodbou mezi zámkem a kostelem:

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

3. Nejstarší renesanční oficiální mužský portrét

Máme nejstarší oficiální renesanční portrét muže, oficiální znamená, že na něm není císař či král, ale je to vysoce postavený šlechtic.

Přijměte pozvánku na rychnovský zámek:

Zdroj: Správa Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou
Zdroj: Youtube

4. Největší soukromý zvon v Čechách

Dále tu máme největší soukromý zvon v Čechách, zvaný Kryštof.

Do zvonice se však podíváte až příští sezonu. Pro tu letošní je kvůli opravě střešní krytiny uzavřena.

Kostel Nejsvětější Trojice.Epitaf byl původně umístěn v zámeckém kostele Nejsvětější Trojice. Na doporučení restaurátorů byl přemístěn do zámku.Zdroj: Deník/Jana Kotalová

5. Nejkrásnější renesanční deska

Máme tu nejkrásnější renesanční desku - epitaf, je to náhrobní kámen na hrobě Betenglova syna, který zemřel velmi mladý v Lyonu. Původně byla deska v kostele Nejsvětější Trojice, ale po restaurování ji restaurátoři doporučili přenést na zámek, kde je vystavena.

Moravský excalibur - ceremoniální meč moravského zemského hejtmanaMoravský excalibur - ceremoniální meč moravského zemského hejtmanaZdroj: archiv Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou

6. Nejvýznamnější insignie - „Moravský excalibur“

Je tu nejvýznamnější moravská insignie - sice druhý nejstarší, ale zato nejhezčí ceremoniální meč moravského zemského hejtmana.

Tolik prstenů na žádném jiném obraze v zámcích a hradech nenajdete.Tolik prstenů na žádném jiném obraze v zámcích a hradech nenajdete.Zdroj: archiv Kolowratského zámku/repro Deník

7. Portrét muže s nejvíce prsteny

Pak máme portrét muže, který má na prstech obou rukou asi 16 prstenů, nikde jinde expozicích hradů a zámků takový portrét s tolika prsteny nenajdete.

Ignác Jetřich VitanovskýIgnác Jetřich VitanovskýZdroj: Karel Škréta (z archivu Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou)

8. Nejznámější dílo Karla Škréty

Dále je to nejznámější dílo Karla Škréty, portrét Ignáce Vitanovského, který je momentálně zapůjčen v Praze.

Dá se říct, že sbírka Kolowratských obrazů je třetí nejvýznamnější soukromá sbírka u nás. Tu první mají Lobkowiczové na Pražském hradě, druzí jsou olomoučtí biskupové a arcibiskupové v Kroměříži a třetí sbírka je u nás v Rychnově nad Kněžnou.

Kostel Nejsvětější Trojice v rychnově nad KněžnouKostel Nejsvětější Trojice v rychnově nad KněžnouZdroj: Deník/Jana Kotalová

9. Nejstarší novogotická přestavba kostela

Je tady nejstarší neogotická přestavba kostela v Čechách.

Se zajímavostmi rychnovského zámku se můžete seznámit už při vstupu na jeho nádvoří.Se zajímavostmi rychnovského zámku se můžete seznámit už při vstupu na jeho nádvoří.Zdroj: Deník/Jana Kotalová

10. Nejvíce madon

A pak tu máme zámeckou kapli, kde je vymalováno nejvíce madon - je jich deset.