Výstava byla představena poprvé na jaře 2013 v hlavním městě Slovinska – Lublani. V prostorách Regionálního turistického a informačního centra v Kostelci nad Orlicí potrvá do 7. července. Návštěvníci a účastníci desátého ročníku Šumné Orlice zhlédli také dva díly z cyklu Šumné stopy – Slovinsko společně s autory cyklu Šumná města, režisérem Radovanem Lipusem a architektem Davidem Vávrou.

V sobotu dopoledne rtuť teploměru šplhala ke třicítce a na Palackého náměstí v Kostelci nad Orlicí se sjížděli cyklisté na kolech. Děti, celé rodiny, skupiny kamarádů i důchodci. Někteří v cyklistických dresech, na jiných bylo vidět, že bicykly vytahují spíš svátečně a že jet se dá i v riflových šortkách či plavkách.

Kde se tady vzala taková různorodá směsice? Všechny přilákal už desátý cyklovýlet s tématickými zastávkami po památkových  i kulturních objektech širšího regionu, které se nacházejí poblíž horního toku Divoké Orlice. Před sebou měli třiačtyřicet kilometrů.

Účastníci výletu mohli zhlédnout nejen stavby památkově chráněné, ale i další zajímavosti. Jednotlivé zastávky byly synagoga v Doudlebách nad Orlicí, kostel svatého Marka v Záměli, kostel svatého Vavřince v Potštějně, rotunda v Brné, obrazárna v Rybné nad Zdobnicí, dřevěný most v Pekle nad Zdobnicí, židovský hřbitov ve Vamberku a nově otevřené přírodovědné muzeum v sýpce areálu zámku Doudleby nad Orlicí.

Dvoudenní program zakončil koncert skupiny Fat Old Sun/Pink Floyd Revival v klubu Rabštejn.
Poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci Šumné Orlice a cyklistům za příjemnou společnost.

Šárka Slezáková