Pošta musí doručit každou obdrženou zásilku i do nejzapadlejších koutů české kotliny. Takových míst je nemálo i v Orlických horách, proto má pošta v Rychnově nad Kněžnou zaměstnance jako je Slavomír Kotyza.

Jeho rajonem jsou horská údolí a okolní stráně. Doručuje psaní a balíky do obcí Uhřínov pod Deštnou, Zdobnice, Kačerov, Hláska nebo Bělá. Svou práci vykonává již sedmnáct let, z toho asi třináct let je motorizovaný. Dříve se jezdilo na kole, ale s automobilem se dá pokrýt mnohem větší prostor. Podle jeho slov nemá zima v horách takový vliv, jak by se dalo čekat. Cesty jsou většinou dobře sjízdné a zima mu nevadí. Doručování je náročnější v létě, kdy ke stálým obyvatelům hor přibude množství chalupářů a letní tábory ožijí přítomností školní mládeže. Těch se nachází v oblasti jeho působení celkem pět.

„Jedním z táborů, kam doručuji, je Kamenec, ležící mezi Deštným v Orlických horách a Zdobnicí. Děti mají z příchodu pošťáka vždy radost, protože jim zprostředkovává kontakt s domovem, a chvatně si mezi sebou přeberou dopisy od rodičů a několik balíčků. Stalo se, že vlivem počasí a narušeného programu byli táborníci poněkud znudění a hlavně zamazaní blátem od hlavy až k patě. To jsem pak neunikl ani já a odjížděl jsem z tábora jako bahenní muž,“ rozpovídal se Slavomír Kotyza.

Časný start

Jak vypadá takový běžný den listonoše? Nástup na pracoviště je již ve tři čtvrtě na šest ráno a záhy se začne s tříděním zásilek. Asi po dvou hodinách v práci začne nakládat své zásilky do vozu a kolem osmé hodiny vyráží do terénu. Kotyza musí navštívit třináct vesnic, přičemž ujede okolo sta kilometrů. V létě v průměru o dvacet kilometrů více. Zpět se vrací různě, většinou mezi druhou a třetí hodinou odpoledne, ale někdy i mnohem déle.

Už pět let je jeho pomocníkem na cestách Renault Kangoo a ten dostává v terénu dost zabrat. „Jednou mi signalizovala kontrolka nějaký problém a raději jsem zastavil. Po otevření kapoty to vypadalo, že motor snad vyskočí z auta,“ doložil Kotyza odlišnosti této práce v horách oproti městu. Své povolání by však neměnil, protože má své kouzlo a je při něm v mnohem větším kontaktu s přírodou. Setkávání se zvěří není ničím výjimečným. Vzpomněl si dokonce na jednoho soukromého zemědělce, který mezi běžným zvířectvem choval divočáka. Jmenoval se Ferda a svému majiteli v podstatě nahrazoval psa.

Zachránil život

Život klade na posly dobrých i špatných zpráv nečekané nároky. Na některých místech je listonoš jedním z mála, ne-li jediným člověkem, který tam za řadu dní zavítá. I Slavomír Kotyza se tak stal nálezcem osamělé osoby, jež upadla do bezvědomím, a nebýt jeho příchodu, došlo by nejspíše na nejhorší scénář. Neprodleně proto uvědomil místní samosprávu a přivolal záchrannou službu. To patří podle jeho slov ke smutným zážitkům, ale dokazuje, jak tato práce může nabrat zcela nečekaný rozměr.

Jsou ale i veselejší stránky, jako kontakt s lidmi, kteří čekají zprávy od příbuzných, skromný důchod nebo jen přátelskou rozmluvu se známou tváří. Sám příliš kuriózních zásilek neroznesl, ale vzpomíná, že před lety jeho kolega doručoval živé kačery, které odběratelům rozesílala jedna soukromá firma.