Už po devadesáté sedmé se 11. 11. přesně v 11 hodin ve Velké Británii zastaví na dvě minuty život. Od roku 1919 si tak Britové připomínají uzavření příměří, jímž skončily krvavé boje první světové války.

Podobně je Den veteránů, který připadá právě na dnešní den, připomínán téměř v celé Evropě, v USA i Kanadě a od roku 2001 oficiálně také v České republice.

Jde o tradici, která se jako den vzpomínek postupně rozšířila po celé naší zemi, region Rychnovska nevyjímaje. Uctění památky padlých vojáků proběhne ve všech městech, pozadu nezůstanou ani obce.

Květiny budou položeny v Dobrušce, Opočně, Kostelci nad Orlicí, s vlčím mákem, symbolem Dne veteránů v klopě se sejdou u pomníku také v Přepychách, kde bude pietnímu aktu přítomen i novodobý veterán plk. Luboš Bahník.

Den veteránů? Tradice žije i na Rychnovsku

A proč vlastně bude Luboš Bahník uctívat památku padlých vojáků právě v Přepychách? Že zamíří právě do této obce, není náhoda, pochází odsud.
Několik dní předem odpověděl na otázku, s jakými pocity přijede v uniformě 11. listopadu do Přepych a zda je to pro něj nejen profesní, ale i srdeční záležitostí? „Rozhodně nechci, aby moje odpověď měla nádech patosu, ale ta uniforma k uctění Dne veteránů prostě patří. Navíc v Přepychách je nás, bývalých vojáků z povolání, více a já předpokládám, že se i oni objeví v uniformách, stejně jako jsme se u památníků padlých v naší obci sešli v den výročí zahájení 1. světové války před dvěma lety.

U památníku budou rozhodně i další bývalí vojáci, kteří sloužili v armádě během své povinné základní služby. Vzdát hold veteránům válečných konfliktů v uniformě je výraz naší úcty k jejich oběti a zároveň by to měl být i signál pro mladou generaci, která se se službou v armádě již nesetkala. Je to projev úcty vojenské službě, vojákům, kteří v době konfliktů odjakživa pokládali, a i v budoucnu budou pokládat životy za to, aby i tahle vesnice mohla dál existovat, aby se tu v klidu rodily děti a ty děti pak v klidu chodily do školy," odpověděl plk. Bahník.

Titul veterána mu přináleží za účast v zahraničních misích, z nichž jedné – třetímu kontingentu Vojenské policie Armády ČR v Iráku – dokonce v roce 2004 velel. Co tedy znamená označení „veterán" pro další působení v naší armádě – mají tito lidé nějaké zvláštní postavení?

„Máte pravdu, můj věk a to, co jsem odsloužil v zahraničních operacích, mě skutečně řadí mezi novodobé veterány. Hovoříme v podstatě o dvou skupinách novodobých veteránů. Jedni mají za sebou nasazení v zahraniční operaci a ještě aktivně slouží, takových je skoro 8 tisíc. V další službě mohou využít svých zkušeností a ty jim mohou pomoci i v profesionálním růstu. Druzí absolvovali jednu nebo několik takových operací a ze služby v Armádě ČR odešli. Dnes jsou velmi často bez přímé vazby na armádu a lidé kolem nich o jejich minulosti nic nevědí. Ministerstvo obrany se dlouhodobě snaží zvýšit prestiž novodobých veteránů, existují programy na jejich podporu, požívají některé výhody. Ministerstvo obrany se snaží podporovat rodiny těch, kteří se z operace nevrátili nebo se vrátili s poškozeným zdravím. Co tu ale rozhodně chybí, je uznání společnosti. To je zřejmě výsledek změn ve výchově mladé generace k vlastenectví a posun v měřítkách hodnot, spojený s víc jak sedmdesáti lety života v hlubokém míru," poznamenal člověk, který rozhodně ví, o čem mluví.

Plk. Luboš Bahník je natolik zajímavou osobností pocházející z našeho regionu, že čtenáře Deníku jistě zaujme rozhovor, který mu poskytl a bude zveřejněn v nejbližších dnech.

Dana Ehlová