„Samozřejmě jsme se jako příslušníci armády České republiky připojili k demokratickým zemím Evropy a Severní Ameriky, které slaví Den veteránů prakticky od roku 1919," uvedl Jaroslav Jírů, který přiznal, že v Petrovicích pokládají věnce k pomníku už od roku 2001, kdy se k tomuto dni připojila i naše země.

Podle něho by tento svátek měl být pro každého vojáka i občana vzpomínkou na padlé ve všech válkách.

„Přestože vznikl po první světové válce, tak si připomínáme i oběti druhé světové a prakticky všech konfliktů až dodnes. Takže pro nás je to symbolické uctění památky všech nejen padlých, ale i těch žijících veteránů," řekl Jaroslav Jírů, který se těchto vzpomínkových akcí rád účastní, protože on sám byl také na misích, například  jako velitel úkolového uskupení v Afganistánu, ze kterého se vrátil loni. V devadesátých letech se účastnil i jedné operace na Balkáně.

„Samozřejmě že jsme jeli splnit úkol, kterým jsme byli pověřeni. Myslím si, že to je jak pro mě, tak i pro každého vojáka také osobní zkušenost a trochu otevření očí nad problémy, které mají lidé v jiných částech světa. Pro profesionální kariéru vojáka je to velká příležitost k získání zkušeností," dodal velitel, který před svými nastoupenými vojáky pronesl několik slov.

Zavzpomínat si přišel i týnišťský starosta Jaroslav Matička, pro kterého Den válečných veteránů znamená  připomenout si památku našich otců a dědů, kteří v obou válkách bojovali za samostatnost našeho státu a za svobodu svou i svých spoluobčanů.

„Já jsem měl v rodině legionáře, bratra mého dědy, takže taková chvíle je pro mě o to cennější," přiznal starosta.

Den válečných veteránů vychází z tradice Remember day, který se po první světové válce začal slavit ve Francii, v Anglii a v Kanadě.

„Na památku tohoto dne nosí lidé v klopě papírový červený vlčí mák. To se však u nás nedodržuje," vysvětlila tisková pracovnice Základny munice v Týništi Ivana Hlaváčková, která pietní akt zorganizovala.

Den veteránů 
z pohledu numerologie

11. 11. – datum, na něž připadá Den válečných veteránů. Co však znamenají tato čísla z pohledu numerologie?

Číslo jedna je symbolem úspěchu, síly, logiky a tvořivosti prvotní všeobsažné síly Slunce. V neděli, kdy se objeví jednička čtyřikrát,  tak pomůže k rychlému, přesnému a pravdivému rozhodování.  Pozor bychom si však měli dát na zbytečnou  zbrklost, výbušnost nebo agresivitu.

A co je vůbec numerologie?
Je to dávná věda, kterou do naší civilizace předal velký matematik a myslitel raného řeckého období Pythagoras. Numerologie počítá
s devíti čísly a nulou, ale ta jen umocňuje význam okolních čísel. Každé číslo má určitou sílu energii. Po staletí je vypozorováno, že Pythagoras se nepletl.   numerolog Miroslav Volný