„Firma má veškeré práce dokončit do 16. srpna. Interiér se vrací do stavu, v jakém byl po druhé světové válce. Lidé uvnitř uvidí přesnou dispozici v neponičeném stavu. Obě patra budou přístupná v rámci prohlídky, která bude oficiálně otevřena příští rok na začátku sezony. Změní se i vycházkové téma. Připravují se celkem dvě prohlídkové trasy, ta kratší nebude trvat déle než hodinu,“ prozradil vedoucí muzea Pavel Minář.

Rekonstrukce dělostřeleckého srubu, kam byla před několika dny i nainstalována několikatunová replika původní střílny, je součástí projektu Tajemství vojenského podzemí. Díky němu se návštěvníci mimo jiné dočkali i nově vybudovaného parkoviště na Panském Poli a část peněz je vyhrazena i na propagaci.

Další objekty na opravu čekají

Práce na Haničce však zcela neskončí, podle Pavla Mináře během dalších plánovaných etap má být doplněno vybavení o přesné odlitky originálů. Bude záležet na získání grantů. Do budoucna se přitom uvažuje i o opravě exteriérů poničených střelbou. Postoupit by ji mělo asi 80 procent objektů.

Tvrz Hanička se může pochlubit velmi barvitou historií. Když ji po mnichovské dohodě ukořistil Wehrmacht, ostřelováním některých objektů zkoušel kvalitu českého železobetonu. Mnohem větší pohromou pro Haničku však znamenala 50. léta, kdy sem zajížděl Národní podnik Kovošrot a bez povolení vytrhával pancéřové zvony. Národní podnik Zelenina se tu pak pokoušel zřídit svůj sklad. V podzemí pevnosti byl zkoušen i systém spojení pro Pražské metro a od konce 70. let tady Federální ministerstvo vnitra začalo budovat protiatomový kryt, který ale nikdy nedokončilo. Práce na něm trvaly ještě do roku 1993.

Dnes je Tvrz Hanička velkým turistickým lákadlem. Každoročně k ní vyšlapávají kopec tisíce návštěvníků, a to nejen proto, aby si tu prohlédli velké množství exponátů z vybavení Československé armády z předválečného i poválečného období, dobové fotografie či modely vojenského opevnění. Po 98 schodech mohou sestoupit do podzemí tvrze a projít jejími útrobami.