Skříňka s defibrilátorem je u vstupu do budovy B kosteleckého městského úřadu, hned vedle elektronické úřední desky. Kostelec nad Orlicí o novince informoval na svém webu. Defibrilátor je určený pro užití v případě náhlé zástavy oběhu u člověka vlivem srdečního selhání. Je označen mezinárodně sjednocenou značkou – bílé srdce se symbolem blesku uprostřed, které je umístěno v zeleném čtverci, doplněno o písmena AED.

„V případě nutnosti je možné se díky skříňce, po stisknutí symbolu telefonu, spojit s operačním střediskem zdravotnické záchranné služby (155), kde operátor sdělí volající osobě čtyřmístný přístupový kód pro odemčení skříňky a po potvrzení klávesou se symbolem ‚fajfky‘ je možné přístroj vyjmout. Po zapnutí přístroje zeleným tlačítkem je zachránce naváděn hlasovými a obrazovými pokyny k poskytnutí potřebných kroků, včetně podání výboje,“ vysvětluje město, jak přístroj umístěný na zdi úřadu funguje.

Při nehodě na začátku Kostelce se srazilo pět vozidel. Jedno z nich mělo přívěs s lodí.
Záchranáři v akci: na začátku Kostelce nad Orlicí havarovalo pět vozidel

Pokyny na vnitřní straně skříňky a na přístroji napoví, co dělat po skončení záchranné akce, například je třeba na uvedeném telefonním čísle domluvit vrácení přístroje.

Přístup do skříňky má i hlídka městské policie, přístroj tak mohou strážníci použit bez časové prodlevy komunikace s operátorem, přístupový kód strážníci znají. „Tímto krokem se zvyšuje bezpečnost spoluobčanů a návštěvníků městského úřadu, stejně tak, jako Palackého náměstí a jeho nejbližšího okolí, v případě vzniku zdravotních obtíží,“ podotýkají zástupci Kostelce nad Orlicí.

Václav Uhlíř hraje na varhany v kosteleckém chrámu sv. Jiří.
Vraťme hlas kosteleckým varhanám. Nástroj nutně potřebuje opravit, peníze chybí

Pokud by k náhlé zástavě oběhu došlo v místě vzdálenějším od této skříňky, přístroj může k potřebnému dopravit hlídka Policie ČR nebo jednotka sboru dobrovolných hasičů Kostelec nad Orlicí. Umístění přístroje je navíc uvedené v databázi přístrojů AED v aplikaci „Záchranka“. V případě vzniku zdravotních obtíží je však vždy nutné volat linku 155.