Sedmý ročník Šumné Orlice by mohl být přejmenován na mokrou. Shodli se na tom v sobotu pořadatelé, schovávající se do vchodu sdruženého klubu Rabštejn před deštěm, kteří na Palackého náměstí přivítali několik desítek cyklistů v pláštěnkách.


Na programu kulturně společenského happeningu byl totiž cyklovýlet přes rozhlednu na Vrbici a se zastávkou v kostele Panny Marie Bolestné v poutním místě Homol, kde zazněl varhanní a smyčcový koncert. V pořadatelském městě letos nechyběl ani protagonista Šumné Orlice a průvodce českou moderní architekturou ze seriálu Šumná města David Vávra. „Když sečtu všechny ročníky Šumné Orlice, tak jsem chyběl pouze na jednom, a to byl ten loňský. Tentokrát mne sem navíc táhla konference o cykloturistice. A na podporu této myšlenky jsem také přijel z Prahy na silničním kole,“ uvedl v rozhovoru pro Deník David Vávra.


Zatímco skupinka cyklistů vyjela na kolech již z Palackého náměstí, někteří účastníci využili dopravu přistaveným cyklobusem. „Účastníci cyklokonference již třetí den putují Královéhradeckým krajem na kole, a proto je nemohu opustit ani dnes,“ svěřila se kostelecká starostka Ivana Červinková, která měla v sobotu v nohách již 150 kilometrů. Součástí akce byla i vernisáž výstavy fotografií Šumná a bezbranná na zámku. „Jde o mimořádnou expozici, která obletěla svět,“ dodala.