Živé muzeum, takový vidí ve svém návrhu na modernizaci expozice Památník Dr. Emila Holuba v Holicích architekt David Vávra. Známý „Sklepák“, autor Šumných měst, ale i cestovatelského pořadu po stopách holického rodáka afrického cestovatele Emila Holuba, představil svůj projekt včera přímo v Holubově památníku.

„Nové expozici chci vtisknout osobní zážitek z africké krajiny, protože již dokážu porozumět dechu pralesa a jeho zvukům, ale i fascinaci Viktoriinými vodopády. Chci proto udělat živé muzeum s tváří, jakou měly Holubovy výstavy po jeho návratu z cest. Holubova dioramata, makety africké vesnice a podobně, byla průkopnická a v expozicích se k nim dnes vrací celý svět,“ vysvětlil své záměry David Vávra.
Prales i vodopády

V první části expozice tak vznikne přednáškový sál. Hlavní, centrální prostora bude věnována životu a odkazu Emila Holuba, jeho cestám do nitra černého kontinentu a také Holubově ženě Růženě. Opomenuti ale nebudou ani následovníci Emila Holuba a každý z nich budé mít v nové expozici své místo.

Třetí částí bude simulace Viktoriiných vodopádů s průhledem do africké vesnice. U vodopádů bude také ukázka afrického pralesa plného zvěře a zvuků.

Děti se budou moci vyřádit ve venkovní africké vísce. I ta bude podle Davida Vávry podobná těm, které Holub na svých cestách namaloval.

Modernizace Holubova holického muzea si podle ředitele Kulturního domu města Holic Vítězslava Vondrouše vyžádá přibližně jedenadvacet milionů korun. „Samotná projektová dokumentace stála osm set tisíc korun a zaplatilo ji z vlastního rozpočtu město Holice. V současné době čekáme na vypsání regionálního operačního programu pro cestovní ruch, kam se přihlásíme a doufáme, že uspějeme,“ uvedl Vondrouš a doplnil, že k vypsání programu by mělo dojít na konci října. „Součástí projektu je kromě modernizace expozice také oprava stávající budovy, vybudování lokálního topení, výměna oken, elektroinstalace, drobné stavební úpravy a oprava střechy. Pro veřejnost bychom novou expozici rádi otevřeli na začátku sezony v roce 2011,“ poznamenal Vítězslav Vondrouš.

Památník Dr. Emila Holuba zahájil v dnešní budově od architekta Štefana Imricha provoz 30. dubna 1966. Ještě předtím sídlil v prostorách holické fary. „Jednalo se ale jen o chodbu a jednu místnost,“ řekl tehdejší ředitel nově postaveného kulturního domu Miloslav Kment s tím, že za exponáty vděčí africké muzeum především ženě slavného cestovatele Růženě Holubové a pak také tehdejšímu přednostovi přírodovědného oddělení Národního muzea v Praze Štěpánkovi.

„Holubův odkaz je pro Holice rodinným stříbrem. Město dalo celkové modernizaci památníku zelenou a věřím, že ji zdárně provedeme. Vždyť za čím jiným by lidé měli do Holic jezdit,“ pravil starosta Holic Pavel Hladík, který dříve pracoval deset let jako vedoucí památníku.

Lukáš Peška