Dřevěné závory na železničním přejezdu v Doudlebách nad Orlicí se ovládají ručně jako za starých časů. Drážní pracovník točí klikou a cesta je volná. Stačí přejet nedaleký most přes řeku a po pár metrech už je vidět areál bývalé továrny Perla. Najít ji není těžké, stačí sledovat vysoký komín. Kdysi v textilce pracovalo mnoho místních obyvatel i lidí z okolí, dnes je zanedbaným areálem hyzdícím městys.

„Myslím si, že tam pracovala většina místních. Vzpomínám na to v dobrém. Je škoda, že to skončilo. Dokonce sem mašinka zavážela materiál z nádraží, tamhle byly koleje,“ ukazuje při vzpomínce Jiřina Cindrová, která v městečku na Rychnovsku žije 45 let.

Zkrachovalá fabrika Perla v Doudlebách nad Orlicí
Bývalá fabrika dál straší v Doudlebách nad Orlicí. Perlou není už dávno

„Areál je v hrozném stavu, nechali to celé zchátrat. Slyšela jsem, že se tam má výhledově něco stavět, ale moc tomu nevěřím. Je to obrovský prostor, mohly by tam být třeba bytové domy a nějaký park,“ přemítá.

„Dovedu si tam představit i garáže. Není tady kde parkovat,“ přidává se opodál žena ve středních letech.

Ještě na konci 80. let minulého století v Perle pracovalo přes 500 zaměstnanců. V části areálu dnes působí soukromé firmy, zbytek pokrývají volné plochy a zchátralé budovy.

Podstatnou část areálu v majetku soukromé společnosti nabídl už v minulosti soudní exekutor k prodeji a měla jít do dražby. Ještě před dražebním jednáním však firma dlužnou částku uhradila a dražební vyhláška byla zrušena. Webové stránky Prázdné domy pak v roce 2020 informovaly, že nemovitost je na prodej za milion korun.

„Nic nového tam není. Využití areálu ale nezáleží na nás. Hlavní budovy a pozemky patří soukromníkům. Podle územního plánu je to tam určené k zástavbě případně pro průmyslovou výrobu,“ říká starosta městyse Ivan Keprta.

Zdroj: Stanislav Ďoubal

Doudlebám se podařilo upravit alespoň bývalou vývařovnu a jídelnu Perly na víceúčelové centrum, třeba i pro pořádání plesů a dalších akcí. Při pohledu na areál stojící při silnici směrem na Vyhnánov lidé litují, že zůstává prázdný, ale už si zvykli. Při otázkách na budoucnost se shodují.

„Mrzí mě, že je to tady opuštěné. Když tady byla fabrika, bylo to lepší. Mělo by se to využít. Líbila by se mi tady bytová výstavba se zelení,“ navrhuje před prodejnou se smíšeným zbožím Veronika Kvasničková.