VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Darovaná krev motorkáři zachránila život

Rychnov nad Kněžnou/Hradec Králové - Dárci krve z rychnovského regionu už desítky let dojíždějí do transfuzních stanic vzdálenějších nemocnic. Rychnovská Oblastní nemocnice vlastní transfuzní stanici stejně jako většina bývalých okresních nemocnic nemá.

23.5.2008
SDÍLEJ:

Dárcovství krveFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Transfuzní oddělení

Podle historických pramenů však takovým oddělením rychnovská nemocnice necelých deset let disponovala. Transfuzní oddělení se tu vybudovalo v roce 1953.

Většina dárců krve z Rychnovska nyní jezdí pravidelně čtyřikrát do roka dávat životadárnou tekutinu do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Rychnovský Český červený kříž dokonce vybavuje autobusy, které ve stanovený čas „sbírají“ na zastávkách dárce. Ty dopraví až do zmiňované nemocnice.

Samozřejmost?

Řada těch, jež se rozhodli pomáhat, a dávají tak vlastní krev, jezdí i do ústeckoorlické transfuzní stanice, která je pro mnohé z Rychnovska blíž, než zmiňovaná královéhradecká.

„Dávat krev beru u zdravých jedinců jako samozřejmost. Mamka i taťka dokud mohli, také krev dávali, takže jsem v takovém duchu i vyrůstala. Jakmile mi padlo osmnáct, jela jsem i s našima do Hradce Králové, kde jsem měla premiéru. Na transfuzní stanici mi odebrali napoprvé tři sta mililitrů krve. Nyní mám první pauzu. Jsem totiž těhotná. Poprvé jsem nejela. Jinak jsme s manželem skalní dárci krve a jezdíme pravidelně co tři měsíce,“ prozradila Renata Sotonová z Rychnova nad Kněžnou.

Boj o život

„Ve svých patnácti letech jsem měl těžkou nehodu na motorce. Prvních pár dní jsem bojoval o život v královéhradecké Fakultní nemocnici. Transfuze krve byla jedním z kroků, jak mě lékaři vraceli do života. Tehdy jsem se rozhodl, že až to půjde, stanu se dárcem krve. Abych byl přesný, k rozhodnutí mě přivedla maminka, která tehdy u mé postele proplakala celé noci. Když jsem se probral, přísahala, že i ona pomůže zachránit životy. Bohužel, její krev není vhodná k dárcovství. Byla z toho nešťastná. Radost jsem jí udělal zřejmě já, když jsem řekl, že hodlám svůj dluh splatit právě darováním krve. Dnes mám za sebou sedmadvacet odběrů,“ řekl Jirka Maixner.

Také policisté a hasiči se zapojili do celostátní akce zaměřené na hledání nových dárců krve právě v těchto profesích.

Policie a hasiči

„K odběrům, které se uskutečnily v úterý na transfuzním oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové, odjelo patnáct policistů, z nichž osm jsou novými dárci. Policisté z Rychnovska mají ve svých řadách čtyřicet pravidelných dárců krve nebo krevní plazmy a většina z nich už má za sebou víc než deset odběrů. Mezi dárci jsou držitelé bronzových, stříbrných i zlatých Jánského plaket. Policistka z Dobrušky je dokonce držitelkou Zlatého kříže druhého stupně za sto dvacet odběrů,“ prozradila k akci Alena Kacálková Chvojková, tisková mluvčí okresního ředitelství Policie České republiky Rychnov nad kněžnou 120 odběrů.

Darovali jste krev? Co vas k tomu vedlo?
Vyjádřete svůj názor, zkušenost v diskuzi pod členkem!

Autor: Šárka Ehlová

Darovali jste někdy krev?

Ano

0 %

Ne

50 %

Uvažuji o tom

0 %

Rád(a) bych, ale nemohu

50 %

Hlasovalo: 2

Anketa byla ukončena

23.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení