Transfuzní oddělení
Podle historických pramenů však takovým oddělením rychnovská nemocnice necelých deset let disponovala. Transfuzní oddělení se tu vybudovalo v roce 1953.
Většina dárců krve z Rychnovska nyní jezdí pravidelně čtyřikrát do roka dávat životadárnou tekutinu do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Rychnovský Český červený kříž dokonce vybavuje autobusy, které ve stanovený čas „sbírají“ na zastávkách dárce. Ty dopraví až do zmiňované nemocnice.
Samozřejmost?
Řada těch, jež se rozhodli pomáhat, a dávají tak vlastní krev, jezdí i do ústeckoorlické transfuzní stanice, která je pro mnohé z Rychnovska blíž, než zmiňovaná královéhradecká.
„Dávat krev beru u zdravých jedinců jako samozřejmost. Mamka i taťka dokud mohli, také krev dávali, takže jsem v takovém duchu i vyrůstala. Jakmile mi padlo osmnáct, jela jsem i s našima do Hradce Králové, kde jsem měla premiéru. Na transfuzní stanici mi odebrali napoprvé tři sta mililitrů krve. Nyní mám první pauzu. Jsem totiž těhotná. Poprvé jsem nejela. Jinak jsme s manželem skalní dárci krve a jezdíme pravidelně co tři měsíce,“ prozradila Renata Sotonová z Rychnova nad Kněžnou.
Boj o život
„Ve svých patnácti letech jsem měl těžkou nehodu na motorce. Prvních pár dní jsem bojoval o život v královéhradecké Fakultní nemocnici. Transfuze krve byla jedním z kroků, jak mě lékaři vraceli do života. Tehdy jsem se rozhodl, že až to půjde, stanu se dárcem krve. Abych byl přesný, k rozhodnutí mě přivedla maminka, která tehdy u mé postele proplakala celé noci. Když jsem se probral, přísahala, že i ona pomůže zachránit životy. Bohužel, její krev není vhodná k dárcovství. Byla z toho nešťastná. Radost jsem jí udělal zřejmě já, když jsem řekl, že hodlám svůj dluh splatit právě darováním krve. Dnes mám za sebou sedmadvacet odběrů,“ řekl Jirka Maixner.
Také policisté a hasiči se zapojili do celostátní akce zaměřené na hledání nových dárců krve právě v těchto profesích.
Policie a hasiči
„K odběrům, které se uskutečnily v úterý na transfuzním oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové, odjelo patnáct policistů, z nichž osm jsou novými dárci. Policisté z Rychnovska mají ve svých řadách čtyřicet pravidelných dárců krve nebo krevní plazmy a většina z nich už má za sebou víc než deset odběrů. Mezi dárci jsou držitelé bronzových, stříbrných i zlatých Jánského plaket. Policistka z Dobrušky je dokonce držitelkou Zlatého kříže druhého stupně za sto dvacet odběrů,“ prozradila k akci Alena Kacálková Chvojková, tisková mluvčí okresního ředitelství Policie České republiky Rychnov nad kněžnou 120 odběrů.
Vyjádřete svůj názor, zkušenost v diskuzi pod členkem!