Občanská poradnaHedvika Dostálová
VýprodejeVýprodeje jsou velmi zrádné.
Pokud chcete nakupovat až po Vánocích měli byste si dát pozor na uváděné ceny výrobků.
Ne vždy jde totiž o tak velkou slevu, jak prodejce předesílá.
Každý by si měl zjistit, kolik stálo zboží skutečně před slevou.
Mnohdy původní částka na výrobcích chybí. Není pak nic jednoduššího, než se zeptat přímo na prodejně.
Stává se totiž také to, že zákazník se o skutečné slevě dozví až u pokladny a zbytečně pak dochází ke komplikacím.
Prodejci původní cenu někdy záměrně neuvádí.
Opačným problémem je také to, že sleva na výrobku sice uvedena je, ale není skutečná.
Reklamním tahem mnoha firem a prodejen je, že cenu zvýší před Vánoci a po svátcích ji sníží na původní částku.  Sleva je v tomto případě nulová.

Výměna
Při výměně zboží je důležité řešit ji včas. V kamenných obchodech není sice udaná žádná lhůta, jako tomu je na internetu.
Je ale vhodné se snažit zboží měnit co nejdříve.
Dobré je dohodnout se například s prodavačkou už dopředu, zda byste mohli zboží přijít po Vánocích vyměnit. Předejde se tak zbytečným stresovým situacím.

„V kamenné prodejně vlastně žádná  lhůta není, jako tomu je například při koupi dárků na dálku. Je ale v zájmu obdarovaného, aby se zboží snažil vyměnit, co nejdříve. Pokud přijde zákazník až po dvou měsících těžko mu bude zboží někdo měnit," vysvětluje Hedvika Dostálová z Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou.

Takovým standardem většinou bývá to, že si můžete zboží vyměnit za jiné, které má stejnou nebo nižší cenu. Záleží ale na samotných prodejcích. Ti se ale zpravidla snaží vyjít zákazníkům vstříc, aby si tak udrželi dobré renomé.

„Občas někdo přijde něco vyměnit, letos jsem se s tím ale mockrát nesetkala. Docela mě to překvapilo, v předešlých letech to bývalo více časté. Každý zákazník si může za zakoupený dárek  vybrat něco jiného, peníze mu vrátit nemůžeme," prozradila prodavačka RM sportu v Dobrušce Radka Fajglová.

Pokud však zboží vyměňujete musíte si dát pozor na to, aby nebylo použité. U některých výrobků však nesmí být porušen ani obal. Samozřejmě  je třeba mít také paragon od daného výrobku, aby se dala provést reklamace nebo případná výměna.
Nejdůležitější je samozřejmě paragon, ten byste u sebe měli mít vždycky.
Musí na něm být samozřejmě razítko dané prodejny.
S sebou je třeba vzít dané zboží i s krabicí. Výrobek nesmí být používaný, na první pohled má být  zřejmé, že je daná věc nová.
Existují ale také druhy zboží, na kterých nesmí být porušen ani obal. Dané zboží se tím totiž znehodnotí. To jsou například počítačové hry, sim karty, erotické pomůcky a mnoho dalších.
Pokud je ale zboží viditelně poškozené nebo nefunkční, máte právo na jeho reklamaci.


„Můžete se samozřejmě před koupí prodejce zeptat, jestli je možné dárek vyměnit nebo vrátit a pokud vám prodejce sdělí, že to možné je, měli byste ho požádat, aby vám to potvrdil například na paragon, protože pak se vrácení stává vymahatelným. Prodávající většinou na paragonech možnost výměny do určité doby automaticky uvádějí," sdělili odborní právní poradci SOS Asociace.

Největším problémem, je ale to, že obdarovaný dost často účtenku vůbec nemá. „Občas dochází k tomu, že člověk, který dárek dostal si nechce  tomu druhému o paragon říct, aby ho nějak neurazil. Bez něho se pak vánoční dárek vyměňuje těžko, existují ale  i tací prodejci, s kterými je možné se domluvit i tak. Takže je to třeba rozhodně zkusit," dodává Hedvika Dostálová.

I na Rychnovsku se oproti loňsku počet zákazníků, kteří jsou nespokojeni se svým dárkem, snížil.

Cíl je jasný

„Několik výrobků se vracelo, nebylo jich ale moc. Loni jsme vyměňovali daleko více. Možná je to tím, že kupující vědí, co chtějí, předejdou tak případným problémům," uvedl Jan Kovář z prodejny Elmax v Rychnově nad Kněžnou.

Někteří kupující jsou opravdu pečliví a přesto se stane, že musí řešit vznikající komplikace.

„Koupila jsem synovi kalhoty na běžky v jednom brněnském sportu. I když jsem je poměřovala podle jiných, co má, nakonec mu jsou stejně velké. Účtenku jsem si samozřejmě schovala, problém ale je, že do Brna moc často nejezdím, budu tedy muset kvůli tomu jet do Hradce Králové a doufat, že mi to vymění alespoň tam," svěřila se Alena Preclíková.