„Lidé si u mě nechávají zabalit dáreček plus navíc u toho chtějí mít nějakou drobnost. Třeba vystřihnutého andílka, ti letos prostě vedou. Také andělská křidélka či je evokující nalepené peříčko přizdobené třpytkami.

Také je třeba na zabalený dárek nastříkám přes šablonu a potřpytkuji, nebo jsem dělala v jejich tvaru jmenovky," vysvětlila Zdeňka Papáčková z květinářství v Častolovicích, kde prodává i dekorace.

Kromě andělíčků však mají lidé nejraději stále klasické zabalení dárků, ozdobené třeba hvězdičkami či nějakou jinou dekorací třeba z lesklých drátů.

„Lidé vždycky někde něco vidí a pak přijdou s tím, že to chtějí přesně tak, jako na obrázku," říká Zdeňka Papáčková.

Podle ní v barvách letos vedou hlavně kontrasty jako červená a stříbrná, nebo naopak třeba šedá se stříbrnou. Vesměs jsou ale letošním hitem studenější barvy, které dobře korespondují s barvou peříček nebo andělských křídel.

Přesto lidé spíše šetří a dárky si balí raději doma. „Je ale pravda, že jsem se bavila s kamarádkou, která má květinku ve větším městě a která také balí dárky. Ta říkala, že k ní chlapi přinesou třeba deset dárků s tím, že dva chtějí zabalit hezky nebo luxusně. Jenom tu konkrétní věc, na které jim nejvíce záleží," vysvětlila květinářka.

Cena za lepší zabalení středně velké krabičky u ní nepřesáhne 60 korun. „To je hranice, za kterou nejdu. Obzvlášť když dekoraci stříhám z jiného papíru, kde náklady nejsou tak velké, ale je s tím práce," dodala.

Naopak ve většině prodejen s dárkovými předměty balí dárky jenom ty, které si u nich zákazník koupí. Ovšem zase ho zabalení vyjde levněji. „U nás to stojí většinou do desetikoruny. Máme totiž speciální sáčky, které si sami vyrábíme, a ty nejsou tak drahé. Snažíme se totiž, aby se kvůli tomu moc nezvýšila cena výrobku, protože v dnešní době lidé počítají každou korunu," uvedla Vladimíra Ježková z prodejny v Dobrušce.

Tipy na balení

Místo papíru šátek
Furoshiki je japonský styl balení dárků do šátku, který obdarovaný po rozbalení vrací dárci, ale může se stát i součástí dárku.

Použijte papírové krabice
Stačí je přestříkat barevnými spreji, použít můžete i šablony. Stejný postup se hodí i pro dárky, které už jsou v krabici zabalené od výrobce. Nemusíte je pak už ani dál balit do papíru.

Přírodní vzhled
Ten dodá dárku recyklovaný nebarvený balicí papír, převázaný motouzem a ozdobený větvičkami nebo šiškami.

I do časopisů lze balit
Překvapivě dobře vypadají dárky zabalené do stránek časopisů. Záleží na fantazii.