Usmívají se tam prý nejen lidé, ale i koně!
Obchodní akademii TGM v Kostelci nad Orlicí se díky dlouholetým kontaktům s partnerskou školou Handelsskolen Minerva v dánském městě Hobro a za pomoci tamní učitelky Bente Skjølstrup podařilo zajistit ve dvou dánských firmách praxi pro čtyři studenty.

Pro jejich třítýdenní pobyt v Dánsku obdržela obchodní akdemie dotaci z projektu Leonardo da Vinci. Spolu s jednou pedagožkou odletěli do Dánska čtyři studenti. Ubytování bylo pro všechny zajištěno v nádherném prostředí na břehu Baltského moře v pětihvězdičkovém kempu Kattegat Strand Oster Hurup.

Dva studenti ekonomického lycea Tomáš Lukavec a Petr Kánský byli zaměstnáni přímo v kempu, kde se seznámili s chodem firmy, pomáhali s přípravou na hlavní sezonu a na blížící se tradiční hudební festival. Studenti z oboru informatika v ekonomice Zbyněk Hostaš a Vašek Chládek pracovali v supermarketu Super Brugsen ve městě Hadsund. Pracovali především na počítači, ale vypomáhali také, kde bylo potřeba.

„Všichni čtyři ocenili vstřícný a přátelský přístup dánských lidí, poznali jejich pracovní postupy, mentalitu, jejich jazykovou vybavenost, díky které se mohli anglicky domluvit téměř s kýmkoli, navázali i kontakty pro letní brigády. Také dánští zaměstnavatelé a spolupracovníci byli spokojeni s pracovním nasazením studentů, s jejich komunikačními dovednostmi a zájmem o život a práci lidí v Dánsku,“ uvedla kantorka Marcela Smutková, která zde se studenty byla jako pedagogický dozor.

„Je zajímavé, jak málo toho mají Česká republika a Dánsko společného, ačkoliv v měřítku celosvětovém je od sebe dělí pouhé „co bys kamenem dohodil“. Uvedu pár příkladů: Když těsně k vám v Dánsku přijede luxusní osobní automobil, není to proto, že je řidič opilý, nýbrž proto, že vám usměvavý řidič chce nabídnout pomoc. Máte-li problémy s dánskou autobusovou dopravou - žádný strach! Stačí úsměv a během chvíle se kolem vás shromáždí hlouček důchodců, kteří z touhy proklepnout si angličtinu s vámi projedou prstem po mapě celou dopravní síť a ještě vám mapu věnují,“ popisuje svoje zkušenosti student Tomáš Lukavec.

A aby toho nebylo málo, dodává, že v Dánsku se usmívají nejen lidé, ale i koně. Stačí jim dát žvýkací karamel. „Nečekejte ale žádné zázraky - průmysl zde neřídí Andersenovy pohádky a v mořských sítích nenajdete Malou mořskou vílu. Jde o silný stát s pevnou ekonomikou a tradiční kulturou. Je to země plná severských mýtů, rozbouřeného moře a klidného broukání námořníků, kteří nezapomněli na staré časy,“ všiml si Tomáš Lukavec.
Štastnou cestu domů jim pak na závěr popřály Carlsberg a Tuborg: „Na zdraví, vy dva zarostlí chmeláči! A pak už jenom…hurá domů! A do suprovej školy, která nám poskytla tři nádherné týdny… Ale to až za dva měsíce. Naštěstí teď jsou před námi prázdniny,“ neskrýval student nadšení. ⋌ (zr)