Cedule na protest

„Proč my máme na obcích sedmkrát míň než v Praze? Finance by se měly rozdělovat například na počet obyvatel,“ domnívá se starosta obce Pohoří Zdeněk Krafka. Obec je součástí Sdružení místních samospráv od roku 2008 spolu s Bartošovicemi v Orlických horách, Semechnicemi a Osečnicí. Na protest proti diskriminaci malých obcí se některé z nich dnes připojí k celostátní akci, při které se vyvěsí cedule s nápisem „Daňově diskriminovaná o­bec“.

Jasně diskriminační

„Přerozdělení daní v této podobě je jasně diskriminační,“ vyjádřil se starosta obce Osečnice Josef Neugebauer k důvodům, pro které se Osečnice k protestujícím obcím přidá. V Pohoří rozhodlo včerejší večerní hlasování zastupitelstva. Starosta Bartošovic v Orlických horách Kostas Kotanidis účast na protestní akci zvažoval: „V současnosti jsme díky rozpočtovým změnám totiž spokojenější než například před dvěma lety. K dispozici je o milion a půl korun navíc, takže zpracováváme a úpřipravujeme řadu projektů, jako je rozšíření místního vodovodu, čištění rybníka, budování dětského hřiště a také jsme investovali do cest,“ vyjmenoval starosta.

Je Pražák víc?

Přes 6600 obcí a měst, v nichž žije 80% obyvatel našeho státu, získává jen polovinu celkových prostředků ze sdílených daní státního rozpočtu pro rok 2009. Přes 50 % těchto celkových prostředků záískávají samosprávy velkých měst (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň), jejichž obyvatelstvo tvoří dvacet procent všech občanů České republiky.

Stanovy sdružení místních samospráv České republiky

najdete na http://smscr.cz/docs/3_stanovy_sms_cr.pdf