Antonín Novotný z Podbřezí by novelu vítal, protože s tříapůlmilionovým rozpočtem, ze kterého padne většina na režii, toho obec moc neudělá.

Spokojený je i starosta Podbřezí Antonín Novotný, který podepsal Petici proti diskriminaci venkova. Starostům totiž vadí, že malé obce dostávají z daní na obyvatele jen zlomek toho, co velká města.

„Náš rozpočet má tři a půl milionu, ale většina z něj padne na režii, takže nám na rozvoj zůstane pouze milion korun. Bez dotací a grantů nemůžeme nic dělat a to ještě není nikdy jisté, že dopadnou. Novela zákona by pro nás byla jistotou, protože i my žijeme v realitě, nikoliv v představách,“ uvedl včera starosta obce, která má 491 obyvatel, a to díky výstavbě 21 bytů. „Nestojíme o vysoký nárůst obyvatel jen kvůli číslům. My chceme, aby u nás lidé nejen bydleli, ale i žili,“ dodal.

Změnu by uvítal i Pavel Holeček, starosta obce Chlístov, která má 87 obyvatel. „Máme rozděláno mnoho akcí, od plynofikace až po vodovod, ale mám strach, abychom to ufinancovali. Více peněz je určitě třeba, ale dokud to nemám černé na bílém, tak tomu zatím moc nevěřím,“ reagoval na dotaz starosta, který hospodaří se čtyřsettisícovým rozpočtem. Na režii obce přitom každoročně padne minimálně sto padesát tisíc korun.

 

Novela, kterou má kabinet projednat v pondělí, měla přinést více peněz především nejmenším obcím do 300 obyvatel, a to hlavně díky nově zavedenému kritériu výměry obce, které zvýhodňuje obce s nízkou hustotou obyvatelstva. Naopak 146 obcí z celkových 6244 by na změně mělo podle ministerstva financí prodělat přibližně 832,5 milionu korun.