Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam se dá projet na kole? Cyklostezky zvolna přibývají

Rychnovsko - Prázdniny skončily, ale cyklistů na silnicích zatím neubývá. Mnoho lidí využívá kolo k cestě do zaměstnání nebo do školy, ale cyklostezek, po kterých by mohli jezdit bezpečněji mezi městy, zatím na Rychnovsku není nadbytek. Většina tras se hodí pro turistiku.

9.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Barbora Čermáková

Mezi Borohrádkem a Holicemi začala kolařům sloužit nová cyklostezka, která protíná hranice Královéhradeckého a Pardubického kraje. Stavba stezky pro cyklisty, kterou vedle nich využívají také bruslaři, vyšla na 13,5 milionu korun.

„Po Rychnově speciálně udělané cyklostezky nejsou. Je zde jen cyklostezka u lesa Včelný, která vede přes celý přírodní park,“ uvedla Jitka Horáková z Městského informační centra v Rychnově nad Kněžnou. Nyní se staví nová cyklostezka, které povede mezi Rychnovem nad Kněžnou a Ještěticemi.
„Se stavbou se začalo v červenci a dokončení by mělo být v listopadu 2008. Tato cyklistická stezka je dělaná speciálně pro vstup do průmyslové zóny Solnice-Kvasiny, ale bude sloužit všem občanům. Finanční náklady jsou dvacet milionů včetně DPH,“ informoval starosta Solnice Ladislav Kubíček.

Podobná situace jako v Rychnově nad Kněžnou je i v Kostelci nad Orlicí, kde mají také jen jednu cyklostezku. ,,Co se týká území Kostelce nad Orlicí, tak tu máme cyklostezku Grunda, která měří 2,161 km. Do celkového spádového území Kostelecka patří 9,4 km cyklostezek,“ informovala Pavlína Kotoučová.
Další dvě cyklostezky mohou využít také lidé v Týništi nad Orlicí. „Dohromady máme asi 6 km cyklostezek, které jsou ve směru Týniště n. O.- Petrovice n. O. - Třebechovice p. O. Cyklostezku z Týniště do Petrovic jsme dělali, protože silnice je nebezpečná pro občany Petrovic. Potřeba by bylo určitě více cyklostezek, ale zatím nejsou prostředky,“ sdělil tajemník Bohuslav Forejtek z Městského úřadu v Týništi nad Orlicí.

Ačkoliv cyklostezek přibývá, stále chybí. „Cyklostezek je určitě málo a já bych přidal hlavně mezi Opočnem a Dobruškou, protože tady jde na silnici téměř o život,“ uvedl cyklista Oldřich Hofman.

,,Cyklostezky jsou jedna z možností bezpečné dopravy. Chceme zrealizovat novou cyklostezku Čestice - Častolovice - Kostelec, ale tento projekt je zatím v běhu,“ dodala Kotoučová.
(kap)Protíná oba kraje
Cyklostezky jsou tu hlavně pro větší bezpečnost na silnicích, proto je podporuje i kraj.
„Podporujeme výstavbu cyklostezek po celém kraji a přispíváme na jednotlivé projekty,“uvedl tiskový mluvčí Královéhdeckého kraje Imrich Dioszegi. Cyklisté v Královéhradeckém kraji mohou využít i nově otevřenou cyklostezku mezi Borohrádkem a Holicemi, která jako první protíná hranice Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Na její výstavbu poskytl 6 milionů také Státní fond dopravní infrastruktury. O zbytek nákladů se podělil Pardubický kraj, Borohrádek a obec Veliny.Cyklostezka kopíruje silnici spojující Borohrádek, Veliny a Holice. „Cyklostezka vlastně oživuje historickou ´staroholickou´stezku, o které se zmiňují už kroniky z raného středověku a v jejíž trase komunikace pro kolaře vede. Dnes otevřenou cyklostezku začali lidé – kolaři i in-line bruslaři - okamžitě používat,“ řekl starosta Borohrádku Milan Maček.

Podél cyklostezky vznikly v souvislosti s výstavbou také lavičky, dva altány s posezením či orientační mapy. Zájemci se z nich doví informace o návaznostech na další cyklostezky v kraji a o turistických možnostech v blízkém okolí Borohrádku. Na výstavbu či opravy cyklostezek, značení cyklotras nebo zřízení různých odpočívadel pro cyklisty přispěl Královéhradecký kraj z grantů, programu obnovy venkova či přímo od roku 2006 přes 19 milionů korun. Další finance kraj poskytl na provoz a propagaci cyklobusů – loni to byly téměř dva miliony, letos přidělil dotace za asi tři a půl milionu korun.

Místo události:
9.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Strahovský stadion. Ilustrační foto.

Zase koncovka... Zase remíza

Ilustrační foto.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení