Na cyklostezku mezi Opočnem a Dobruškou budou muset lidé počkat.

Původní varianta ve směru Opočno – Dobruška po levé straně se ukázala z hledsika množství majitelů pozemků jako téměř neuskutečnitelná.

Podle vedení obou měst – starosty Opočna Štěpána Jelínka a místostarostky Dobrušky Blanky Čiháčkové – došlo k dohodě, která jako příznivější variantu z hlediska výkupu pozemků, upřednostňuje výstavbu cyklostezky z pravé strany: „Tam vlastní pozemky méně majitelů a předpokládáme snadnější domluvu,“ konstatoval starosta Opočna.

Podle Blanky Čiháčkové je výstavba i dnes během na dlouhou trať: „ Předpoklad je, že cyklostezka by měla být financována z fondů Evropské unie. Než však budeme moci o peníze žádat, musíme mít nejen vykoupené pozemky, zpracovanou projektovou dokumentaci, ale připraveny i všechny další náležitosti,“ vysvětlila.

Zdali by nestačila ke spojení obou měst cyklotrasa, místostarostka odpověděla, že tato varianta by nic neřešila: „Pozemky se musí vykoupit i na cyklotrasu. Ale k našim potřebám je nutná cyklostezka, která musí splňovat několik zásadních bodů a parametrů – musí být asfaltovaná, osvětlená a dostatečně široká pro míjení se cyklistů. Pouze na ně lze z fondů uvolnit peníze. Cyklotrasy jsou určeny jen na turistické účely,“ doplnila Blanka Čiháčková.

 

Co se do tištěného vydání nevešlo:

 

První akcí nově založeného Mikroregionu Dobruška – Opočna by mělo být snaha o vybudování potřebné cyklostezky valeji VLipkách. Evropská unie jejich výstavbu podporuje a její dotace mohou dosáhnout až osmdesáti procent nákladů na výstavbu. Nutné je však předložit kompletní projektovou dokumentaci a především podklady o vlastnictví pozemků. Podle místostarostky Dobrušky Blanky Čiháčkové mohou administrativní a přípravné práce spolu svýstavbou trvat více jak pět let. Přitom stezku denně využijí desítky cyklistů, kteří vzhledem knebezpečnosti čtyřkilometrového silničního úseku volí delší cestu přes dobrušské Pulice.