Turisté Karel Fultner a Josef Holec, iniciátoři autobusových spojů pro cykloturisty v Orlických horách, okoukali nápad na Šumavě.

 

 

Stejného názoru je i jeden z iniciátorů cyklobusů v Orlických horách Josef Holec, předseda solnického Klubu českých turistů. „Když jsme před lety s kolegou z rychnovského odboru KČT Karlem Fultnerem byli na Šumavě, tak se nám tato služba moc líbila. Proto jsme to po složitých a dlouhých jednáních s Královéhradeckým krajem prosadili i v Orlických horách,“ zavzpomínal aktivní turista, podle kterého je o tento druh turistiky rok od roku narůstající zájem, a počty cykloturistů jsou již vyšší než v případě klasických „pěšáků“.

„Nám se kolikrát stalo, že jsme se již do autobusu nedostali. Sice jezdí další spoj, ale ten již nemá přívěs pro kola,“ uvedl Holec s tím, že letos mohla začít sezona cyklobusů již v květnu, když bylo krásné počasí a svátky.

Také provozovatelé pohostinství v Kounově a v Sedloňově tvrdí, že cyklobusy měly letos vyjet již o měsíc dříve. „Zkušenější turisté se sice na hory dostali, ale třeba rodiny s dětmi, které toho tolik neujedou, čekají až na speciální spoje. Byla tak nižší návštěvnost, což je škoda,“ míní majitel zařízení.