Putování za zajímavostmi v Orlických horách a nejbližším okolí završíme cyklotoulkami přes Velkou Deštnou do Neratova a Bartošovic.
Vydáme se na trochu náročnější trasu.

Vyjedeme na nejvyšší vrchol Orlických hor. Velká Deštná se tyčí do výšky 1115 metrů.
Kdo si chce dát pořádně do těla, může vyrazit přímo z Rychnova nad Kněžnou. Jednodušší cestu absolvujete za pomocí cyklobusu. Dopraví vás na Šerlich k Masarykově chatě. Odtud už můžete zdolávat příjemné lesní terény.

Přece jen ale nejde o zcela rovinaté úseky. Ostatně musíte si vyšlápnout na nejvyšší bod Orlických hor. Po čtyřech kilometrech dorazíte na vrchol Velké Deštné.
Za příznivého počasí se můžete kochat dalekými výhledy.

Poté můžete pokračovat na Pěticestí a odpočinout si u nedaleké Kunštátské kaple. Zpět lze sjet přímo do centra Deštného přes Zdobnici a Luisino údolí. Ovšem zdatnější cyklisté, kteří mají rádi delší trasy, si mohou cyklovýlet protáhnout až do Neratova.

Z Orlického Záhoří vede zajímavá trasa pohraničím, kde narazíte na jedinečné rostliny. Už z dálky můžete obdivovat nádheru neratovského kostela, který se pyšní unikátní prosklenou střechou. Rozhodně stojí za návštěvu.
Nedaleko se tyčí kostel ve Vrchní Orlici a poznat můžete i život v bartošovických chráněných dílnách Kopeček, kde v realitu přetvářejí své nápady hendikepovaní.Z Bartošovic můžete pokračovat dál na kole, nebo využít opět služeb cyklobusu k cestě domů. (erg)