"V letošním roce bohužel nebude z důvodů omezení na státních hranicích v provozu mezinárodní linka přes Polsko," upozorňuje sekretář Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek.

Oproti loňskému roku pak prý došlo pouze k minimálním změnám. "Jedná se zejména o úpravu jízdních řádů z důvodu uzavírek, například díky rekonstrukci komunikace v Říčkách nezajíždí cyklobus na Mezivrší, ale jede na Šerlich přes Bartošovice a Neratov. V průběhu roku se mohou objevit další uzavírky, a tak ve vlastním zájmu prosím sledujte aktuální on-line informace o spojích. K tomu slouží také mobilní aplikace IREDO. I nadále můžete využít internetové stránky http://tabule.oredo.cz, QR kódy na zastávkách nebo informační linku IREDO," radí Jaroslav Štefek.

Jízdní řády a další informace lze nalézt na adresách:

www.euro-glacensis.cz/cyklobusy2020
www.cesky-raj.info/cs/cykliste/turisticke-autobusy-2020
www.kladskepomezi.cz/aktivity/cyklistika
www.krkonose.eu

Letošní sezona v Orlických horách přináší nová turistická lákadla.

"V současném období jsme vděční za to, že cyklobusy vyjíždí v plánovaném termínu a můžete tak při svých cestách navštívit nové turistické atraktivity. Euroregion Glacensis realizuje v oblasti Orlických hor své projekty přeshraniční spolupráce. Jedná se o výstavbu nových rozhleden a investice v oblasti pevnostních opevnění," dodává Jaroslav Štefek.

Za pár dní se například otevře nový prohlídkový okruh Muzea Pevnosti Hanička, vede dříve veřejnosti nepřístupným dělostřeleckým srubem a na své si přijdou milovníci širokých rozhledů. Už od podzimu loňského roku láká k návštěvě nová rozhledna na Velké Deštné, zanedlouho bude přístupná další u Olešnice v Orlických horách a zajímavé výhledy nabídne také rozhledna u Nového Hrádku, která vzniká z bývalé větrné elektrárny.

Do Orlických hor přivážejí cyklobusy turisty z podhůří, ale i z Hradce Králové, Náchoda, Jaroměře a dalších měst Královéhradeckého kraje a také ze sousedního Pardubického kraje.

Jičínsko

Českým rájem začnou tuto sobotu křižovat čtyři linky cyklobusů. Další se přidají od 1. července. Na každé lince je garantována přeprava šesti kol. A 30. května se poprvé vyjede rovněž červená linka cyklobusů, která směřuje z Hradce Králové přes Náchod, Polici nad Metují, Teplice nad Metují a Trutnov až na Pomezní boudy. Z důvodu uzavírky mezi Teplicemi a Adršpachem nebude linka zajíždět do Adršpachu.

Rekordní krkonošské cyklobusy

Krkonošské cyklobusy vystartují v sobotu už do sedmnácté sezony. Loňský rok byl pro ně rekordní. Svezly 41 804 osob, o devět tisíc více než v roce 2017. Tato statistika potvrzuje, jak velký zájem je o cesty do hor.

Cyklobusy budou letos přepravovat cyklisty s koly a turisty od 30. května do 28. září na šesti linkách. Využívají je především pěší turisté, přepravených kol bylo loni 3 612. Během června jezdí o víkendech, v červenci a srpnu každý den, v září ve čtvrtky, o víkendech a svátcích. Cyklobus z Hradce Králové do Vrchlabí bude v provozu o sobotách a během prázdnin také ve čtvrtek. Kromě linky z Jilemnice na Horní Mísečky, kde se kola ukládají uvnitř autobusu a která bude v provozu od 6. června, jsou všechny cyklobusy vybaveny přívěsy pro kola. Přívěsy uvezou 20 až 35 kol, v autobuse se přepraví 45 až 55 osob.

Nejvyhledávanější je páteřní linka z Harrachova na Pomezní Boudy, která protíná celé Krkonoše a měří 118 kilometrů. Velmi oblíbená je rovněž trasa z Vrchlabí na Špindlerovu boudu. Lidé se díky cyklobusům dostanou do všech krkonošských středisek. Spoje vyjíždějí také z Trutnova, Úpice, Žacléře či Jilemnice.

„Jsme velice rádi, že krkonošské cyklobusy v letošní situaci mohou vyjet. Platit budou stejná opatřená jako všude. Lidé musí mít v autobusech roušky, na sedadlech sedět po jednom. Rodiny můžou být pohromadě,“ řekla Miroslava Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše, koordinátorka krkonošské dopravy.

„Lidi hodně lákají turistické cíle, u kterých cyklobusy zastavují, jako Stezka korunami stromů v Janských Lázních nebo lanovky na Sněžku a Černou horu. Cyklisté často jezdí na doporučené výlety a využívají při nich právě lanovky,“ upřesnila Miroslava Chaloupská. Podle ní stoupá počet lidí, kteří vyrážejí do hor s elektrokoly. „Pro přepravu cyklobusem si musí vyndat baterii,“ dodala.

Na linkách platí ceníky pravidelné linkové dopravy jednotlivých dopravců, za jízdní kolo je příplatek 20 korun. Provoz cyklobusů dotují Královéhradecký a Liberecký kraj. Bližší informace o cyklobusech v Krkonoších je možné najít na www.krkonose.eu.

U příležitosti zahájení přepravy krkonošskými cyklobusy organizuje Svazek měst a obcí Krkonoše v sobotu cyklovýlet malebnou krajinou Podkrkonoší, posetou malými chaloupkami, kapličkami a starými stromy, po polních, lučních cyklotrasách. Trasa měří 38 km. Odjezd cyklobusu do Pilníkova je z Vrchlabí v 9.20 hodin.