Reprezentanti základní školy v Častolovicích nezůstali nic dlužni své pověsti a zcela ovládli republikové kolo dopravní soutěže mladých cyklistů.

Před cestou zástupců Královéhradeckého kraje na soutěž konanou v závěru uplynulého týdne v jihočeské Třeboni se Častolovičtí odmítali pasovat se do role favoritů, neboť očekávali těžký a vyrovnaný zápas nejlepších týmů z celé republiky. Motivací jim byl postup do evropského kola pro mladší kategorii, což se nakonec podařilo. Na mezinárodním klání přitom nebudou Častolovice žádným nováčkem, protože půjde již o jejich devátou účast.

Složení vítězných družstev bylo následující: v první kategorii zvítězili Denisa Chaloupková, Veronika Hostinská, Martin Fajgl a Kryštof Lounek; ve druhé kategorii si pro zlato dojeli Kamila Chlebná, Nikola Huňarová, Aleš Pápay a Ondřej Hrubý.

Dostali nová kola

Tři členové výpravy se zároveň stali i absolutními vítězi mezi jednotlivci, za což obdrželi cenu ministra dopravy. Domů si tak přivezli nová jízdní kola.
Mladší kategorie si svým výkonem vybojovala účast na evropském finále, které se uskuteční v září v Paříži. Pro starší kategorii nebylo republikové kolo postupové.

„Věnujeme se systematické přípravě dětí v hodinách dopravní výchovy. Kromě toho musí každý pro úspěch obětovat i velkou část svého volného času,“ vysvětlila důvody současné dominance Častolovic v dopravní soutěži zástupkyně ředitele Alena Zvěřinová.

Protože současní šampioni na příští republikové kolo už nemohou, je nutné pracovat se stále novými dětmi. Úspěch nebyl tak automatický, jak by se snad mohlo zdát. Velice obtížné byly testy, jejichž formulace byla pro děti hůře srozumitelná. Bez problémů není ani nová disciplína – práce s mapou.

Nyní však mohou v Častolovicích hledět směrem na Paříž. Proto již škola domlouvá s rodiči termíny prázdninové přípravy. Rozběhla se také jednání se sponzory o finančním zajištění. Samotnou cestu bude hradit ministerstvo dopravy. „Pro potenciální sponzory je mnohem zajímavější, když se jedná o mezinárodní událost,“ doplnila Zvěřinová.

Kromě vlastní soutěže mají žáci naplánovanou návštěvu Eiffelovy věže a plavbu lodí po Seině. Družstvo budou tvořit čtyři soutěžící, ale v jednání je možnost vzít s sebou i náhradníka.