Příjemná atmosféra, usměvavé tváře a hlavně pohoda – v tomto duchu se nesla všechna čtyři setkání. Příští rok se se Rychnovský deník se svými čtenáři setká znovu, a to 9. prosince v 18 hodin. Naše redakce bude ráda, pokud se okruh zpívajících ještě rozšíří.

Počasí letošního ročníku bylo celkem mrazivé. Lidé se proto zahřívali čajem i svařákem. Tak tomu bylo například na náměstí v Dobrušce, kde byl k nalezení i stánek Rychnovského deníku. Redakce měla pro příchozí připravena zajímavá překvapení.

Na dobrušském náměstí vystoupil skvělý a oblíbený dětský sbor Mezissimo z Českého Meziříčí. Kromě malých zpěváčků vystoupily také dobrušské mažoretky. Příchozí je obdivovali, že i v chladném a mrazivém počasí zvládly své vystoupení předvést dokonale. Velmi působivé bylo hlavně jejich vystoupení se svítícími tyčkami. „Bylo to kouzelné," prozradila jedna z přihlížejících.

Andrea 
Tögel Kalivodová vzkazuje čtenářůmMoc se mi v Kostelci líbilo. Bylo to opravdu velice spontánní, jelikož jsme neměli žádnou zkoušku. Ale naladila jsem se s dětmi na stejnou notu a bylo to moc příjemné. Děti krásně zpívaly a paní pianistka krásně hrála. Je vidět, že byli všichni perfektně a profesionálně připraveni. 

V Kostelci jsem byla poprvé, ale je to moc pěkné, malebné městečko, jsem ráda, že jsem se sem podívala. Čtenářům vzkazuji, že se na ně těším a doufám, že se setkáme na nějakém koncertě, brzy se vracím na prkna Národního divadla. Třeba však uděláme nějaký koncert i Kostelci.

Redakce Rychnovského deníku byla příchozím k dispozici také. U svého stánku rozdávala vitaminové bonbony a čaj. Na náměstí se sešlo asi tři sta lidí. V Dobrušce se akce Česko zpívá koledy konala již podruhé.

Poprvé se koledy zpívaly v Rychnově nad Kněžnou, a to na nádvoří městského pivovaru.

Atmosféra byla podle Dagmar Zemánkové velmi vstřícná. „Na začátku zpívaly děti ze školky, což bylo velmi milé. Na akci se vystřídalo hned několik žánrů. Zazpíval i sbor X-tet. Vystupovali i Hubertovi trubači z Rychnova, kteří vytvářeli mezi vystupujícími hudební předěly. V 18 hodin jsme všichni začali zpívat stejné koledy jako po celé republice," popsala Dagmar Zemánková s tím, že podívat se přišlo asi 120 lidí.

Koledy se úderem 18. hodiny rozezněly také na Trčkově náměstí v Opočně. Zde se do dálky rozléhaly hlásky žáků zdejší Základní umělecké školy. Kromě pěti předem vybraných koled zazněly také krkonošské koledy.

Česko zpívá koledy Letos se zpívalo na 570 místech. V prvním ročníku v roce 2011 bylo míst čtrnáct, v roce 2012 pak osmaosmdesát a v roce 2013 jich bylo rovných 386. Budeme rádi, když se k nám v příštím roce přidáte.
V zahraničí zpívali také krajané a spolky, a to v Madridu, Mnichově, Aténách, v Bayerische Eisensteinu, Milanu, v Norsku, Istanbulu, v Utrechtu, Římě a v Kataru. Zazněly koledy jako Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel, Pásli ovce valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí.

Akci pořádá regionální Deník s podporou Českého rozhlasu.

Akce Česko zpívá koledy se tu konala úplně poprvé a u diváků vzbudila veliký zájem.

Nakonec se na malém náměstíčku za zámkem sešlo více než sto lidí.

„Je to tu skvělé. Líbí se mi tu, zpívám moc ráda. Příští ročníky budou lepší a lepší," svěřila návštěvnice Věra Pokorná z Opočna.
Přišli se podívat i muži, i když ti se zpěvu trochu obávali. „Je to opravdu pěkné, děti hezky zpívají, já sám jsem se ale neodvážil," dodává Miloš Varadi z Čánky.

Akce zde mohla propuknout hlavně díky zdejší „zušce". „Je to úžasné a milé, když se tu lidi sejdou a společně zpívají staré české koledy. Určitě budeme chtít v příštím roce akci znovu zopakovat. Myslím, že to tu bude mít oblibu," prozradila ředitelka Základní umělecké školy v Opočně Vilma Urešová.

Návštěvníci si koledami navodili také vánoční atmosféru. „Je dobře, že se tato akce rozjíždí také v Opočně. Děti ze „zušky" jsou moc šikovné. Moje děti moc rády zpívají, takže jsme se přijeli podívat a ke zpívání jsme se moc rádi připojili," sděluje dojmy zpívající Ivana Klíčová. Kromě zpívání koled tu mohly děti také ozdobit stromeček vlastnoručně vyrobenými ozdobami nebo těmi, které vytvořili žáci 2.B. opočenské ZŠ.

Výborná atmosféra panovala také v Kostelci nad Orlicí. Sem se vypravila hvězda českého i světového operního nebe – mezzosopranistka Andrea Tögel Kalivodová.

V parku na Jiráskově náměstí, v parčíku poblíž kostela, zapěla několik vánočních koled spolu s dětským sborem Kvítek. „Nestihla jsem si se sborem předem zazpívat, jelikož jsme se trochu zdrželi po cestě. Zabloudili jsme," prozradila slavná diva na začátku svého vystoupení. Nebylo to však znát. Celým náměstím se rozléhal hlas této zpěvačky a příchozí byli nadšeni. Koledy zpívala starší i mladší generace, ženy i muži. Atmosféra byla velmi přátelská. Ostatně to si pochvalovala i sama Andrea Tögel Kalivodová.

„Je moc milé, že se setkáváme na tak krásném a malebném místě. Miluji tradice a mám ráda Vánoce, takže jsem ráda, že jsme „upekli" takhle pěkné setkání. A líbí se mi, že v šest hodin začne zpívat celý náš národ, i my zde, v tomto malebném městečku," prozradila operní hvězda před začátkem akce.

Návštěvníci se dobře bavili i při řeči nového starosty Kostelce Františka Kinského, který zpíval po boku Andrei Tögel Kalivodové.