Ochutnat kukuřičné placky, ale také vyzkoušet svoji šikovnost při zpracování kukuřičného šustí mohou zájemci o tomto víkendu. Kukuřičný den a dílnu zpracování kukuřičného šustí si užijí tuto neděli v Kosteleckých Horkách.

Akci, jež se tradičně koná ve Středisku environmentální výchovy Modrý dům v Kosteleckých Horkách 25, pořádá zdejší občanské sdružení INEX – SDA.

Od 10 hodin zde začne přednáška na téma Environmentální souvislosti pěstování kukuřice. „Účastníci se dozvědí například o problémech spojených s pěstováním geneticky modifikované kukuřice či s erozí půdy, ale také o možnostech jejího využití jako moderní průmyslové plodiny na výrobu bioetanolu či škrobu coby náhražky plastu,“ přiblížila program za kostelecké sdružení INEX –SDA Alžběta Trojanová.

Po polední pauze, kdy návštěvníci budou moct ochutnat kukuřičné placky, se od 13 do 17 hodin uskuteční dílna tradičního výtvarného zpracování kukuřičného šustí. Z něho si každý, kdo má šikovné ruce, může vyrobit nejprve holubičky a posléze zkusit panenky, panáčky či ovečky, dle časových možností a zájmu. „Návštěvníci si mohou zaznamenat i postupy práce při vzniku dalších výrobků, pokud by chtěli v práci dále pokračovat ve svém volném čase. Dílnu povede Kristína Henclová, která je nejen zkušenou lektorkou, ale též mistryní ve svém oboru,“ upozornila Trojanová. Doplnila, že lektorka se tomuto řemeslu věnuje již 20 let a mj. získala v roce 2005 v oboru výrobky z kukuřičného šustí cenu Zlatý kolovrat, kterou uděluje každoročně Rada Královéhradeckého kraje za mimořádný přínos v oblasti lidové kultury.

Regionální pobočka sdružení INEX - SDA vznikla v Kosteleckých Horkách v roce 2002 jako samostatná pobočka mateřské organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit v Praze. Sdružení propaguje roli venkova a podporuje trvale udržitelný místní rozvoj a dobrovolné zapojení občanů do života regionů. Cílem jeho činnosti je rovněž ekologická výchova a vzdělávání, projekt Dům z modrého kamene a podpora mateřského sdružení.

Modrý dům je tradiční poloroubený dům s celoroubenou sýpkou. Dobrovolníci ho opravují tak, aby zachovali tradice regionu, využívají zde místní zdroje a materiály, vytápění dřevem, sluneční energii, recyklaci, biozahradu apod. Jejich cílem je vytvořit fungující model trvale udržitelného způsobu života na venkově.

Sdružení v Modrém domě v Kosteleckých Horkách oživuje aktivity v místní venkovské komunitě a regionu spolu s dobrovolníky ze zahraničí. Zdejší mezinárodní projekty jsou zaměřeny na trvale udržitelný život, obnovu a porozumění životu na venkově a jeho tradicím, na zapojení mládeže a dětí, na využívání místních zdrojů k obnově venkovského domku, ale také při trvalém bydlení a práci ve venkovském prostředí.