Radnice prochází možná nejtěžším rozhodováním ve své historii. Ke slovu se totiž opět dostává nemocnice, kolem které bylo pořádně horko už v roce 2010, kdy se rušilo chirurgické oddělení. Z areálu, jehož vlastníkem je Královéhradecký kraj, zůstalo využíváno jen malé procento. Teď se mluví o prodeji některých budov. Opočno má obavy o jejich budoucnost, a tak zvažuje možnost převodu celého areálu na město.

Jaký je současný stav? V brzké době se začne s rekonstrukcí bývalého rentgenu na zařízení typu polikliniky, které bude následně předáno městu. V budově, kde bývala porodnice, gynekologie a chirurgie, je umístěno psychiatrické oddělení z Nového Města nad Metují, ale už na konci srpna se má stěhovat zpět do zrekonstruovaných prostor. Převážná část kdysi rušné nemocnice tak zůstane nevyužita.

To, že kraj zveřejnil záměr na prodej celé jedné části areálu od budovy bývalé interny až ke kuchyni, zjistil starosta Štěpán Jelínek nedávno. Svolal proto mimořádné jednání rady města rozšířené o zastupitele. Je nesporné, že rozhodování typu „buď – anebo“ je vždy to nejtěžší.

„Prodej těchto budov může být velkým zásahem do života města,“ zdůvodnil svůj krok starosta, který nechce nechat věci dojít tak daleko, aby město nemohlo ovlivnit budoucnost areálu. Mluvčí kraje Imrich Dioszegi potvrdil, že Opočno skutečně zájem o areál nemocnice projevilo, ale zda k převodu dojde nebo ne, není jisté.

„V tuto chvíli jednalo Opočno se zástupci kraje neoficiálně. Město projevilo zájem o převod areálu do jeho vlastnictví, nicméně nyní očekáváme, že bude podána oficiální žádost. Zda k převodu dojde nebo nikoliv a v jaké podobě nelze nyní předjímat. Kraj bude muset zvážit všechny okolnosti, například i tu, aby mohla v areálu zůstat léčebna dlouhodobě nemocných,“ objasnil mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Všechny varianty a jejich plusy i mínusy zvažovalo také Opočno. Na jedné straně stojí nebezpečí, co všechno by se v areálu mohlo objevit, na druhé straně je problém, zda je město schopno provoz ufinancovat.

„Pokud by do toho někdo jen vložil peníze a nic nedělal, budovy by chátraly a my bychom byli bezmocní,“ mluví o praxi některých kupců starosta Štěpán Jelínek a upozorňuje i na nebezpečí demolice a využití prostoru k nejrůznějšímu podnikání, do kterého by město nemohlo mluvit. „S radními jsme rozebírali různé možnosti. Mnoho dnešních zařízení je schopno si na provoz vydělat, stále žádanější jsou třeba stacionáře pro denní péči o staré lidi, kteří nemohou zůstat sami. Přes den je tam o ně postaráno, ostatní čas mohou trávit se svými blízkými. Ale to se dostáváme do budoucna, my jsme se museli rozhodnout, zda požádat o bezúplatný převod budov a pozemků a tím zastavit prodej,“ vrací se k jednání radních starosta.

Nakonec bylo rozhodnuto o převod zažádat. „I za cenu toho, že dokud nenajdeme využití, které bude přínosem pro Opočno, budovy se mohou dočasně zakonzervovat,“ připouští starosta.

Radnice se rozhodla požádat o bezúplatný prodej, starosta ihned inicioval setkání s hejtmanem Lubomírem Francem. Po jednání, které proběhlo v Hradci na začátku dubna, se zdá, že kraj je tomuto kroku nakloněn, o bezúplatném převodu však musí jednat ještěkrajské zastupitelstvo.

Další vývoj ovlivní možná i schůzka, která byla tuto středu přímo v opočenské nemocnici. „Prohlédli jsme celý areál doslova od sklepů po půdu,“ mluví starosta o prohlídce, u které byli zástupci z Královéhradeckého kraje a náchodské nemocnice.

Výsledkem bylo konstatování, že vlastníkovi opravdu není co závidět, poradit si s celým areálem nebude jednoduché. Přesto se rozhodnutí města nezměnilo. „Jsem si vědom, do čeho se pouštíme, ale opravdu si nedovedu představit, že bychom se zbavili možnosti rozhodovat o budoucnosti nemocnice. Středeční prohlídka byla důležitá pro všechny strany, kromě bezúplatného převodu budeme pravděpodobně jednat i o možnosti, jak by nám kraj pomohl některými investicemi,“ uzavírá starosta Štěpán Jelínek.

Osud špitálu má v rukou kraj

Město má zájem o další ordinace

Opočenská nemocnice končí

Zrušení nemocnice? I to je reálné

Co vyřeší zrušení nemocnice? Nic

(sir, dm)