Šestadvacetiletý Karel Arnošt z Vamberka cestuje pracovně třetí rok. Již podruhé odjel pracovat do Číny do tříapůlmilionového městě nedaleko Hongkongu, kam dorazil po sedmnáctihodinovém letu.

Mladík pracuje na oživování linek na výrobu piva. Jeho první cesta vedla na Nový Zéland, poté do Ruska k Moskvě, později do Omsku, do Srbska či na Haiti. Tam byl vloni v létě a viděl, že už tak chudá země, zdevastovaná ještě zemětřesením neoplývá bezpečím: „Samostatné vycházení nepřicházelo v úvahu. Od hotelu nás vyvezli autem a přivezli zpět, pivovar i hotel hlídali strážci s brokovnicemi.“

Svoje představy zkorigoval i po příletu do Číny. Země není zdaleka tak malebná a především čistá, jak si myslel. Místo útulných baráčků s upravenými zahrádkami uviděl špinavé zaprášené ulice. „Je to u Hongkongu, už v subtropickém pásmu, je tam hodně vlhko a pořád taková mlha.“ Podnebí zvládá, horší je to s jídlem. Rýže na denním pořádku mu nevadí. Na stole před vlastními zraky vařená slepice a polívka byla taky výborná. Dostal ale i kuřecí pařáty, a ty ani ochutnat nezkoušel. Práce na kterémkoli místě světa se pro něho neliší, pro firmu vždy oživuje výrobní linku na pivo nebo jako tentokrát v Číně na sojovou omáčku. Jak ale pracují Číňané? „Pokud jim niko nic neřekne, tak se příliš nesnaží, ale když na ně někdo vlítne, v tu ránu nastane fofr,“ všiml si mladík. Pivo v Číně chutnal: „Dobré, ale s naším hořkým se dá srovnat málo co,“ potvrzuje tradiční poznatek. Poznává i všední čínský život. S kolegou si dal v pouliční hospodě polévku, putovali pěšky, pak stopli starého Číňana na ještě starší motorce. Odlišný asijský životní styl se projevuje právě i v dopravě, kde panuje samovolně řízený chaos. „Na lidech je ale vidět smysl pro disciplínu, nepocítili jsme tam žádný problém s kriminalitou. Lidé jsou přátelští, problém je domluvit se, anglicky umí málokdo. Na ulicích působí Evropan exoticky, lidé na nás pokřikují hello, když odpovíme, jsou šťastní a smějou se,“ vypráví.

Kde leží Česká republika, však začnou Číňané tušit, až když se řekne Evropa či Německo.

Co přiveze mladý světoběžník domů? „Asi ty kuřecí pařátky nebo taky sušenou krysu jsem viděl,“ žertuje Karel Arnošt.