Muzeum železnice

V bývalé výtopně parních lokomotiv v Rokytnici v Orlických horách bude i o Anenské pouti otevřena expozice věnovaná historii železnice v regionu, ale především železniční trati Doudleby - Vamberk – Rokytnice.

„Žádné zvláštnosti bohužel nepřipravujeme. Původně jsme plánovali zvláštní jízdu, avšak kvůli finančním možnostem se nakonec neuskuteční. Jediným rozdílem je rozšíření otevírací doby, která je v běžném provozu jen o víkendu od deseti do šestnácti hodin. Právě kvůli Anenské pouti bude otevřeno od pátku až do neděle, a to od devíti do sedmnácti hodin,“ uvádí Jiří Adolf, jednatel Letohradského železničního klubu.

„Protože o loňské pouti byla návštěvnost velmi vysoká, okolo soboty a neděle přišlo na čtyři sta lidí, rozhodli jsme se letos až dvojnásobně posílit personál. Běžná průměrná návštěvnost je tak deset lidí za den. Na nedostatek návštěvníků si tedy o pouti stěžovat nemůžeme, protože lidi, kteří jedou okolo, naše muzeum přiláká,“ dodává Adolf.

Tvrz Hanička

V rámci Anenské pouti je tvrz Hanička zmíněna jako možnost doprovodného programu. Avšak vedoucí pevnosti Pavel Minář žádný zvýšený zájem neočekává. „Budeme mít otevřeno a zajištěn bude normální provoz s osmi vstupy denně, což je kapacita pro čtyři sta lidí. Letos tady však ani zdaleka takové číslo nebylo a s velkou pravděpodobností ani nebude, proto ho neočekáváme ani teď. Budeme se soustředit, tak jako každý den, na pokrytí návštěvní doby. Na Anenskou pouť nikdy nechystáme nic zvláštního, pouze zajišťujeme standardní služby,“ vysvětluje Minář.

V programu pouti je Hanička prý pouze z toho důvodu, aby se o ní zvýšila povědomost. „Na Anenské pouti nemá Hanička co říci. Pouť má sice svůj historický podtext tak jako Hanička, ale s poutí nemáme nic společného. Pro nás to neznamená žádný přínos, ale spíše komplikace, protože musím přestavět průvodcovské služby, jelikož někteří také chtějí jít na pouť,“ uvádí Minář.