Ubytovny praskají ve švech. Kvasinská automobilka zaměstnává osm set cizinců, další zřejmě s rozšířením výroby přibudou. Zahraniční dělníci však v obcích, kde jsou ubytovaní, působí potíže. Dělají výtržnosti, jsou agresivní. Přestože se místní lidé necítí bezpečně, až na výjimky se problémem nikdo nezabývá.

Rámusu je víc

„Žiju v Solnici. Dennodenně potkávám hlavně Poláky, kteří se opíjejí a pokřikují na ženy. Večer už sama nechodím. Po tom napadení v baru, kdy zaútočili na nic netušící lidi, z nich mám strach,“ uvedla mladá žena, která si přála zůstat v anonymitě.

„Pachatelů z řad cizinců přibývá,“ potvrdil okresní policejní ředitel Zdeněk Hlaváček. Loni spáchali 41 trestných činů, o osm víc než rok předtím.

Škodovka připouští, že cizinci se nechovají vhodně, ale od jejich deliktů se distancuje. „Pracovní síly nám dodávají agentury, které také zprostředkovávají ubytování pro zaměstnance. Cizinci u nás pracují, ale pokud se chovají slušně na pracovišti, pak to pro nás končí. Za branami závodu musí případné potíže řešit policie,“ uvedl tiskový mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý.

Policie se snaží

Na policii se spoléhají i obce, kde zahraniční dělníci bydlí. Například v Solnici se rozhodli problémy řešit posílením policejního dohledu. „Už před několika měsíci jsme požádali o vyšší dozor a vyplatilo se to. Nyní nevím o žádných závažných potížích s Poláky,“ komentoval situace v Solnici starosta Ladislav Kubíček. Šéf rychnovského obvodního oddělení policie Michal Hirk potvrdil, že do města především v noci jezdí hlídka. Solnice je však spíš výjimkou, jinde se oficiálně radnice problémy s výtržnostmi cizinců nezabývaly.

Policejní hlídka sleduje okolí kasáren
Za řadou drobných krádeží v supermarketech a výtržnostmi ve městě stojí cizinci. Městská policie podle svého velitele Miloše Frimla téměř obden řeší jeden ze zmíněných přestupků s Poláky, kteří na Rychnovsku pracují, většina z nich je zaměstnána v kvasinské automobilce. V Rychnově bydlí na ubytovně v bývalých kasárnách.

Zaznamenala městská policie přibývající přestupky, za nimiž stojí zahraniční dělníci?

Několikrát týdně nás volá ostraha některého z marketů v Rychnově nad Kněžnou, kde řešíme drobné krádeže. Více než polovinu mají na svědomí cizinci. Drtivá většina případů končí blokovou pokutou. Nejčastěji kradou různý alkohol a jídlo.

Jsou s alkoholem spojené další přestupky cizinců?

Ano, poměrně často nás občané volají opět kvůli cizincům. Své rodiny mají doma. Tady přijdou ze zaměstnání a nemají co dělat. Tak se chodí bavit do různých restauračních zařízení. Telefonáty bývají stejné. Přijímáme stížnosti ohledně rušení nočního klidu, nebo vyjíždíme k opilcům spícím nedaleko ubytovny na chodnících. Kritická je Jiráskova ulice, kde jsou cizinci ubytovaní. Vyjíždí sem nejen naše hlídky, ale na pořádek dohlížíme společně se státními kolegy z rychnovského obvodního oddělení.

Jaké další problémy s cizinci řešíte?

Pokud jde o Poláky, nechtěli nám platit pokuty. Vymlouvali se, že u sebe nemají peníze. Nakonec jsme se dohodli s celním úřadem, který udělené sankce od cizinců vymáhá.

Změnila se nějak situace po zrušení hranic?

Dočasně se vracejí ti, kteří tu nějakou dobu v minulosti pracovali, ale museli odejít, jelikož se opakovaně chovali nevhodně. Máme signály, že občas přespávají u svých pracujících kamarádů na ubytovnách.

Měření nepřináší výsledky, cizinci jezdí dál rychle
Dobruška - S cizinci zaměstnanými v kvasinské automobilce rostou potíže na silnicích a při parkování.

„Ne všichni Poláci jsou ubytovaní poblíž Škodovky. Celá řada jich do fabriky dojíždí každý den až z Polska. Dostáváme extrémně hodně stížností na jejich rychlou jízdu. Jediné, co ale můžeme dělat, je opakovaně měřit v obcích a pokutovat je,“ uvedl Luboš Adamec, velitel dobrušských strážníků.
Zátahy na rychlé řidiče provádějí až několikrát týdně ve spolupráci se státní policií, přesto se nedaří donutit Poláky ubrat plyn. „Navíc nám nechtějí platit pokuty. Takže hledáme další řešení. Zřejmě se domluvíme s celním úřadem. Doposud udělené pokuty Poláci nezaplatili a jejich jízda není pomalejší,“ postěžoval si Adamec. Cizinci si navíc dávají echo mobilním telefonem o pozici hlídky.

„Pokud však pospíchají do práce a my s nimi déle řešíme jejich rychlou jízdu, pak hrozí, že přijedou do zaměstnání pozdě, a to už pro ně problém je. Na práci jim totiž hodně záleží,“ řekl Adamec.