Úvodním závodem Českého poháru na šumavském Špičáku vstoupí o tomto víkendu do nové sezony mladí sjezdoví lyžaři TJ Sokol Deštné v Orlických horách. Před premiérovým startem jsme hovořili s trenérem TOMÁŠEM KLINSKÝM o vyhlídkách a plánech oddílu z našeho regionu, jehož členové se prosazují i v reprezentačních výběrech.

„V Deštném máme přes třicet dětí, kteří se věnují závodnímu lyžování. V A-týmu je pět děcek nejvyšší výkonnosti, které jezdí republikové závody. Tři – Adéla Berkovcová, Lucie Rydlová a Tomáš Klinský ml. – jsou zařazeni do reprezentačního výběru,“ řekl v úvodu rozhovoru bývalý vynikající český reprezentant v jízdě na skibobech.

Od letošní sezony jste byl jmenován šéftrenérem žákovské reprezentace České republiky…
(skáče do řeči) Uvrtali mě do toho díky tomu, že jsem strávil hodně roků v Rakousku a dobře to tam znám. Mám k sobě ještě tři kluky, takže realizační tým reprezentace je čtyřčlenný. Mým hlavním úkolem je zařídit soustředění v Rakousku a připravit trénink, což není organizačně vůbec jednoduché. Sehnat volné pisty k tréninku je hodně těžké. Je to hlavně manažerská práce.

Jak probíhala příprava na sezonu? Zvládli jste vše, co bylo v plánu?
V létě jsme se tradičně věnovali kondiční přípravě. Měli jsme několik srazů, kde jsme běhali, jezdili na kole a dělali vše, co je v této fázi přípravy potřebné. Během prázdnin jsme začali jezdit za sněhem do haly v německém Wittenbergu nedaleko Hamburku, kde se dá lyžovat i v létě. Trénovat se tam dá slalom, což je určitě přínos. Vzhledem k tomu, že jsme dlouho čekali na přírodní sníh na ledovcích, v hale jsme byli celkem třikrát. Potom jsme se připravovali v Rakousku na Stubai, Mölltale a Hintertuxu. Podařilo se nám koupit devítimístné auto. Tím nám trochu odpadla starost s dopravou a můžeme pobrat daleko víc věcí na závody.

Co čeká deštenské závodníky v letošní sezoně? Přibližte stěžejní akce.
Reprezentanti se zúčastní všech vrcholných závodů, to znamená republikových kontrolních závodů včetně mistrovství republiky a olympiády mládeže v Ostravě, kam se dostali čtyři deštenští závodníci. A zahraničí? Děvčata, která jsou v kategorii starších žákyň by se měla dostat na neoficiální mistrovství světa v italském Topolinu, kde loni reprezentoval můj syn Tomáš. Pro letošek máme cíl, aby tam startovala alespoň jedna z našich závodnic. Nesporným úspěchem bude již nominace na tento vrcholný žákovský podnik.

Syn Tomáš letos bude premiérově startovat v kategorii starších žáků. Přechod asi nebude jednoduchý, že?

Přesně tak. V těchto kategoriích je to těžké. Rok rozdílu je znát a navíc FIS na jeden rok „zmrazila“ ročníky. Chtějí, aby do starších věkových kategorií přišli zkušenější lyžaři. Tomáš bude jezdit dva roky se stejnými soupeři. Nehledě na to, že starší ročník je hodně nabitý, to bude mít hodně těžké. Loni se mu ve slalomech celkem dařilo. Získal titul mistra republiky, dojel druhý ve slalomu na Skiinterkriteriu v Říčkách, čtvrtý na mezinárodních závodech Škofja Loka ve Slovinsku a zúčastnil se neoficiálního mistrovství světa žáků Trofej Topolino v Itálii, kde bohužel dvakrát spadl. Věřím, že Tomáš společně s Janem Ježkem potvrdí další výkonnostní růst.

Kam chcete nasměrovat deštenské lyžování? Kam sahají vaše cíle?
Pořád se bavíme o žákovském lyžování. Víc uvidíme, až dotáhneme tuto silnou žákovskou partu do juniorské kategorie, potažmo do dospělých. Já pořád říkám, že máme cíle ty nejvyšší. To třeba znamená účast ve Světovém poháru. Cesta je však daleká a trnitá.

A co skiboby? Už vám nic neříkají?
To je uzavřená kapitola. (smích) Někdy jsem však smutný z toho, jakým směrem se toto odvětví ubírá. Je jasné, že skibobisty v Deštném po očku pozoruji a občas, když trénujeme na společném kopci, se snažím poradit.

Reprezentační trio z Deštného

Usnesením trenérské rady Svazu lyžařů ČR byli jmenováni do reprezentace České republiky žactva pro sezonu 2010/2011 tři mladí sjezdaři TJ Sokol Deštné v Orlických horách:

Starší žákyně
Adéla Berkovcová
(nar. 1997) z Nového Města nad Metují, studentka Gymnazia Dobruška, která obsadila první místo v žebříčku starších žákyň pro sezonu 2010/2011.

Starší žákyně
Lucie Rydlová
(nar. 1997) z Ohnišova, studentka Gymnazia Dobruška, která obsadila třetí místo v žebříčku starších žákyň pro sezonu 2010/2011.

Starší žák
Tomáš Klinský
(nar. 1998) z Hradce Králové, žák ZŠ SNP Hradec Králové, který se umístil na druhém místě v žebříčku závodníků přecházejících do staršího žactva.