Návštěvníci víkendové letecké přehlídky CIAF se na letiště dostanou městskou dopravou i auty. Pro motoristy budou vyznačeny čtyři příjezdové trasy.

První počítá s cestou od křižovatky II. silničního okruhu s Buzuluckou ulicí a dál ulicemi Pouchovská a Piletická. Dopravní inspektorát nedoporučuje příjezd od křižovatky ulic Pilnáčkova a Akademika Bedrny. Auta jedoucí tudy budou na křižovatce ulic Jana Černého – Spořilovská odkloněna vpravo do Pouchovské ulice.

Další trasa vede z „jaroměřské“ silnice I/33 přes Předměřice. Tento směr však budou moci využít pouze návštěvníci letiště, protože další průjezd směrem do centra nebude možný. Třetí trasa vede z Kladské ulice napříč skladištní oblastí, poslední počítá s příjezdem ze Slatiny přes Piletice. Některé komunikace u letiště budou uzavřeny. Parkoviště jsou zajištěna na letišti a v jeho blízkém okolí.

Na letiště a zpět pojede o víkendu i kyvadlová autobusová doprava ve dvou směrech – z Moravského Předměstí a z terminálu. Zpáteční jízdné je 30 korun. (čer)

JAK POJEDE MHD NA CIAF? Klikněte zde.

Na hradecké letiště míří letecká elita

Hradec Králové – Nadcházející víkend přinese návštěvníkům hradeckého letiště mimořádně atraktivní podívanou. Do místa svého vzniku se vrací největší letecká přehlídka vojenské techniky u nás, Czech International Air Fest (CIAF).

Účast už potvrdili zástupci 14 zemí, poprvé u nás se představí jordánská akrobatická skupina Royal Jordanian Falcons, k vidění budou i velké transportní letouny, stíhačky a další letadla. Letiště bude po oba dny otevřeno od 8 do 19 hodin, přičemž letový program potrvá asi pět hodin. Vstupné činí 300 korun, děti do patnácti let mají vstup zdarma. (čer)

V galerii najdete fotografie z příletu letky jordánských jestřábů.
Zde si prohlédněte stroj NATO vybavený systémem AWACS (klikněte pro více informací), který bude jedním z největších lákadel leteckého dne CIAF.


Letka jestřábů z Jordánska dorazila na letiště

Na letiště se začali slétat aktéři letecké show Czech International Air Fest (CIAF), která se uskuteční o nadcházejícím víkendu.

Jako první na dráhu v úterý po 14. hodině dosedla akrobatická skupina Royal Jordanian Falcons z Jordánska. Letka vznikla v roce 1976 na příkaz krále Husseina Bin Talala a od té doby vystupovala v mnoha zemích po celém světě. Její představení ročně shlédne až pět milionů diváků, v Česku se však představí poprvé.

Tým čítá devět lidí, z toho čtyři piloty, kteří létají na strojích Extra–300. Letouny vyráběné v Německu patří k akrobatické špičce. Jejich motory mají sílu 300 koní. Jordánsko je jednou ze 14 zemí, která už potvrdila účast na CIAF. (raš)


Jako první do Hradce přiletí Jordánci

Hradec Králové – Na hradeckém letišti přistanou v úterý odpoledne první účastníci letecké přehlídky Czech International Air Fest (CIAF), která se bude v sobotu a v neděli konat v Hradci Králové. Na přistávací dráhu dosedne pětice letounů Extra 300 akrobatické skupiny Royal Jordanian Falcons z Jordánska. V Česku se představí vůbec poprvé.

Ve čtvrtek se na hradeckém letišti objeví britské harriery, jejichž účast na leteckém dnu je už rovněž potvrzena. Organizátoři s osádkou navíc jednají o možné ukázce kolmého vzletu a přistání při víkendovém programu.

Většina účastníků největší české přehlídky vojenské letecké techniky však dosedne na hradeckou ranvej až den před začátkem leteckého dne, tedy v pátek. Jistý už je přílet letounu včasné výstrahy E3A Sentry Awacs s typickým radarovým talířem na hřbetě. Ten se zájemcům představí i na zemi, kde lidé budou moci nahlédnout do nitra elektronikou prošpikovaného letadla NATO.

„Jednáme ještě o účasti slovenských vzdušných sil a rakouského letectva s letounem Eurofighter,“ nevyloučil možnost příletu dalších účastníků Aleš Cabicar z pořadatelské agentury Czech Airshow Agency. Dosud mají pořadatelé potvrzenu účast ze 14 zemí tří světadílů, které v Hradci Králové představí ve vzduchu i na zemi více než osmdesát strojů. Nebudou chybět velké dopravní stroje, například belgický Hercules nebo americký KC 135, různé typy stíhaček i několik akrobatických skupin.

Atraktivní ukázky chystá také Armáda České republiky, například simulovaný útok dvou letounů L 159 Alca na hradecké letiště s použitím pyrotechniky.

Napilno mají i Letecké služby Hradec Králové, které provoz na letišti zajišťují. „Dáváme do pořádku celou dráhu,“ uvedl ředitel Roman Zindulka s tím, že jde především o čištění drah a opravu spár.