„Schází nám devět policistů. Už víme, že v březnu naše řady posílí další lidé,“ komentoval nejaktuálnější stav na Rychnovsku Zdeněk Hlaváček, ředitel Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov n. K.

Tabulková místa

V závěru roku došlo ke zrušení cizinecké a pohraniční policie. Místo ní vznikl inspektorát cizinecké policie se sídlem v Kostelci n. O. Tím přibylo sedm tabulkových míst. Ta se rozdělila mezi dopravní službu a obvodní oddělení v Kostelci nad Orlicí a v Rokytnici v Orlických horách.

Přestože tedy na Rychnovsku policie registruje podstav, došlo k výraznému zlepšení v porovnání s rokem předcházejícím. Ještě na jeho začátku zdejší policie bojovala se žalostným nedostatkem lidí. „V roce 2007 odešlo osmnáct policistů. Pět z nich nastoupilo do starobního důchodu. Devět sloužilo v našich řadách více než sedmadvacet let. Šest lidí bylo u policie jedenáct až dvacet let. Čtyři lidé pak u nás pracovali čtyři až deset let,“ komentoval odchod policistů na Rychnovsku jejich ředitel Zdeněk Hlaváček.

Výrazně se zlepšil zájem o práci u policie. O tu se loni ucházelo třiapadesát lidí. V šestadvaceti případech byla jejich žádost zamítnuta. „Dvaadvacet lidí nezvládlo psychotesty, které jsou jednou z podmínek pro práci u policie. Dva kandidáti byli zamítnuti na základě zdravotních prověrek,“ pokračoval Hlaváček.

Vysokoškoláci

Pětačtyřicet uchazečů má ukončené středoškolské vzdělání maturitní zkouškou. Osm je vysokoškolsky vzdělaných. „I tady registrujeme značné zlepšení. Hlásí se k nám více vysokoškoláků,“ pokračoval.

Hlaváček vidí jako velký úspěch, že se podařilo loni zvrátit vysoký podstav policistů na Rychnovsku. Mnohá okresní ředitelství Policie ČR v republice registrují až několik desítek lidí podstav. To se Rychnovska netýká.

I v letošním roce se očekává, že policisté budou odcházet. Důvodem je nástup do starobního důchodu, nebo odsloužená léta, nebo i jiné důvody. Nábory tedy trvají dál. Pro uchazeče je dobrou zprávou, že došlo ke zmírnění nároků ve fyzických testech. Konkrétně jde o kliky a běh na 1000 metrů, kde jsou měkčí limity.

Nástupní plat policisty bez praxe je zhruba šestnáct tisíc hrubé mzdy. Nutno podotknout, že tu už pobírá každý, kdo absolvuje policejní školu, která následuje hned po úspěšném nástupu. „Po škole se plat zvyšuje a ke zlepšení finanční situace dochází i každým postupem do vyšší platové třídy,“ uzavřel Hlaváček.

Bezpečnost ve městech rychnovského regionu není ohrožená. Některá města se snaží policii vyjít maximálně vstříc a dokonce „muže zákona“ motivovat ještě více. Patří sem horské město Rokytnice v Orlických horách, které jako jediné v regionu nabídlo policii byty.

Spolupráce

Bezpečnost ve městech umocňuje i spolupráce obvodních oddělení s městskými policiemi. „Dnes měříme rychlé řidiče spolu se státní policí. Spolupracujeme poměrně často a úspěšně,“ komentoval situaci Luboš Adamec, velitel dobrušské Městské policie.
O spolupráci mluví i další městské policie, a to vamberská, týnišťská, kostelecká a samozřejmě rychnovská.