Automobilka a její dodavatelé stále shánějí nové zaměstnance, nedostatek pracovních sil však panuje napříč obory.

Další desítky lidí bude potřebovat také společnost Pewag, která v centru Vamberka právě dokončuje svůj druhý závod ve městě, v němž bude vyrábět řetězy.

„Celkem jsme díky tomu vytvořili 150 nových pracovních míst. Zatím je neobsazeno padesát z nich,“ uvedl Jan Končický, jednatel společnosti. Moc dobře ví, že najít pracovníky na Rychnovsku nebude jednoduché. Firma však chtěla svou výrobu rozšířit právě ve Vamberku. Pewag se snaží zaměstnance najít v zahraničí, aktuálně rozjel nábor na Ukrajině. Navíc dotuje i cesty do práce zaměstnancům na trase z České Třebové.

Podle ředitelky rychnovského úřadu práce Hany Kasperové je nábor zaměstnanců mimo rychnovský region v podstatě jediný způsob, jak je sehnat.

Nezaměstnanost na Rychnovsku se drží na 1,2 procenta a podle Kasperové se dostala na hranici, pod kterou už jen těžko půjde.

Počet nezaměstnaných je však nízký v celém Královéhradeckém kraji, který se drží pod celorepublikovým průměrem.

Zaměstnavatelé na Rychnovsku se proto snaží pracovníkům nabídnout různé benefity a například jim také shánějí a zajišťují ubytování. Dovolená navíc nebo levné tarify na volání jsou již standardem.

Fabriky na Rychnovsku dál shánějí zaměstnance, poptávka je po stovkách pracovních sil.

„Rychnovský okres není schopen tuto poptávku pokrýt. Firmy se musí obracet jinam, na Rychnovsku už nikdo nezaměstnaný v podstatě nezbývá,“ dodala ředitelka.

Vamberský Pewag, který bude po rozšíření zaměstnávat zhruba pět stovek lidí, se ke stavbě druhého závodu v okrese s nejnižší nezaměstnaností v zemi rozhodl v době, kdy už bylo jasné, že bude Škodovka rozšiřovat výrobu a nabírat.

Podle jednatele Pewagu Jana Končického jde totiž firmě o know-how místních lidí, kteří mají s prací v řetězárně praxi. „Preferujeme české zaměstnance, ukrajinští pracovníci jsou takovým plánem B. Doufám, že se situace na trhu práce zlepší,“ dodal Končický.

Tvář Vamberka se změnila

Nejdříve tam stála textilka, pak nevzhledná a chátrající kasárna.

V centru Vamberka, kousek od tamního kamenného mostu se sochami vyrostla nyní tovární hala. Postavila ji tu společnost Pewag, která vyrábí řetězy. V nové budově budou použity nové technologie. Firma tu chystá výrobu moderních technických řetězů.

„Nejsem rád v pozici toho, kdo u řeky vprostřed města postavil továrnu, ale to byla otázka pro město, pro zastupitele. Ani pro nás není toto místo ideální, ale chtěli jsme zůstat tady ve Vamberku,“ uvedl jednatel společnosti.

Právě proto, že hala vyrostla v centru města u řeky, bude kolem ní pás zeleně a stezka pro pěší a cyklisty. Společnost musela získat veškerá povolení, proto podle Končického nehrozí riziko znečištění prostředí ani zvýšená hlučnost.