Odstranění obav z vodního živlu, různé plavecké styly a správné dýchání se formou hry učí děti základních škol v novém rychnovském bazénu. Zde se jim věnují zkušení instruktoři plavecké školy z Dobrušky, která letos slaví dvacet let své existence.

Příznivé ohlasy

Žáci Základní školy Roveň na Rychnovsku zde v těchto dnech započali výuku. „Od začátku září se děti v rámci tělesné výchovy učí plavat v rychnovském bazénu a dle slov třídních učitelek jsou spokojené. Dříve jsme jezdili do Ústí nad Orlicí, kde byly podmínky o něco příhodnější, ale je s tím spojeno celkem nákladné dojíždění. V ústeckém bazénu jsme využívali možnosti výuky předškolních dětí z naší mateřské školy, což bohužel v Rychnově nad Kněžnou není možné,“ uvedla ředitelka školy Anna Oubrechtová.

I přes chybějící mělký bazén pro učení neplavců či bojácnějších dětí jsou ohlasy ze stran škol převážně kladné. Jejich spokojenost potvrzují také slova ředitele bazénu. „Od pondělí do čtvrtka máme mezi 8. a 13. hodinou areál plně využitý,“ informoval Milan Trojek.

„Malý bazén tu k vyučování neplavců skutečně chybí, my si ale poradíme. Zajímavým zpestřením je střídání všech vodních atrakcí, v nichž se děti mohou také trochu ohřát,“ uvedla jedna z instruktorek plavecké školy.

Plavání podporuje také stát

V rámci rehabilitace se mohou společně se žáky druhé a třetí třídy Základní školy Gutha–Jarkovského v Kostelci nad Orlicí plavání účastnit také dvě dívky z druhého stupně. „Jsme spokojeni s prací instruktorek, které se dětem profesionálně věnují. Ačkoli někteří z rodičů někdy nemají finanční prostředky, nakonec vždy jedeme celá třída. Raději obětujeme jednodenní výlety, protože plavání dětem velmi prospívá a moc si to užívají,“ prozradila třídní učitelka druhé třídy Základní školy v Kostelci nad Orlicí Zdeňka Tomšová. „Na deset lekcí částečně přispívá stát a jedná se o stovky korun. Pro rodiče to pak neznamená tak výrazný výdaj. Bohužel ne všechny děti mají možnost návštěvy bazénu se svými rodinami. Díky povinnému školnímu plavání je jim to dopřáno a mohou se naučit plavat od zkušených instruktorů,“ doplnila učitelka.

„Žáci si zatím zvykají na nové prostředí, protože v předchozích letech jezdili do Dobrušky. V našem případě je dojíždění do Rychnova nad Kněžnou výhodnější,“ uvedla ředitelka Základní školy a Mateřské školy v Potštejně Marie Říčařová.