Začátek školy přinese v rodinách řadu změn.
Především pro prvňáčky přichází životní zlom. „Dítě je nutné povzbuzovat a připravovat na novou sociální roli školáka, která má být radostná,“ radí Nora Martincová z rychnovské pedagogicko – psychologické poradny. Varuje, že strašení nových školáčků může v jejich sebevědomí napáchat velké škody. „Snad nejhorší, čeho se rodič dopouští, je srovnávání sourozenců. Jednomu ukazovat, že na nic nemá, zatímco druhý je hvězda,“ pokračovala.
Stejně tak není dobré srovnávat spolužáky a dětem tím dávat najevo, že jsou hloupé.
Start školního roku vytrhne řadu rodin ze zajetého prázdninového režimu. „Už teď začínám být nervózní. Bude to shon. Navíc syn se dostává do puberty a je zamilovaný. Mám obavy, že škola půjde stranou,“ postěžovala si Helena Sokolovská.
Pavla Kubcová z Kvasin, maminka druháčka věří, že nástup zvládnou. „U nás očekávám chaos spíše kvůli tomu, že nastupuji do práce po mateřské s mladší dcerou. Zapojit se do učení se synem tak bude muset i tatínek,“ uvedla.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Některé rodiny musí naprosto přizpůsobit domácí dění nástupu své ratolesti do první třídy. Ovšem i rodiče starších dětí musí vždy koncem prázdnin a začátkem roku čelit určitým změnám. „Má dcera jde nyní do osmé třídy. Jedná se o velmi důležitý rok, protože se bude rozhodovat o její budoucnosti a známky by tomu měly odpovídat,“ sdělila Renata Pajdová, maminka třináctileté Míši. Povzdechla si, že její dcera je naprosto flegmatický človíček, který si stále blížící se školu a povinnosti stím spojené nepřipouští. „Snažíme se, aby se už o své věci starala sama. Takže všichni vyčkáváme, až přijde stím, co ji do školy chybí. Jak ji ale známe, jsme připraveni, že dokupovat se bude až příští týden,“ uvedla Pajdová.

Pedagogicko - psychologická poradna Rychnov n. K., tel. 494535476