Olympijský reprezentant Jiří Jedlička byl pozván jako čestný host na soutěž plavecké štafety žáků, která se konala ve středu v rychnovském bazénu. Jeho hlavním úkolem bylo ukázat školákům jak mají správě plavat. Jedlička však doufá, že zde nebyl rozhodně naposledy.

Z jakého důvodu jste byl pozván na tyto závody?
Byla to náhoda, jel jsem zrovna kolem. Je to zhruba měsíc zpátky, když jsem viděl, že je tady vybudovaný nový a krásný bazén. Takže jsem se jednoduše zastavil, protože plavecké bazény mě zajímají, obzvláště, když jsou nové. Nedalo mi to, a zeptal jsem se, jestli je tady ředitel bazénu nebo kdokoliv jiný, kdo se o něj stará. Dostal jsem se k němu a slovo dalo slovo a nějak jsme se dopracovali k tomu, že jsem tady.

Vy pocházíte odtud?
Vůbec ne. V podstatě tady mám jen takovou pracovní pauzu, protože tenhle kraj je můj pracovní rajon.

Co bylo tedy vaším úkolem na závodech?
Byl jsem pozvaný jako čestný host, tímto bych chtěl řediteli bazénu poděkovat, protože si toho vážím. A můj úkol byl takový, že jsem měl představit plavání ve světovém měřítku. To, jak se má správně technicky plavat a jak rychle, jak mají plavecké styly vypadat. Takže jsem tady předvedl takovou krátkou ukázku. Trošku jsem i vypomohl s měřením času. To byla moje úloha.

A co konkrétně jste dětem ukazoval?

Konkrétně to byla stovka polohovka, kde jsem vystřídal všechny způsoby plavání, takže delfín, prsa a kraul. To je takový základ.

Myslíte si, že žáci budou plavat tak, jak jste jim to předvedl?
Já doufám, že po tom, co jsem jim předvedl, by to mohli zkusit. Chtěl bych, aby je to i v budoucnu motivovalo, a nejen je, ale třeba i jejich mladší sourozence, aby se nějakým způsobem plavání věnovali.

Plánujete tady zůstat?
Rád bych, ale je to složitější, jelikož jsem z Pardubic. Nicméně je to dojezdová vzdálenost autem. Já bych rád vytvořil nějakou skupinu lidí, kteří mají vědomosti o plavání a chtěl bych udělat jejich širokou základnu po Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Tam by se děti shromažďovaly a vytvořily bychom tak silnou plaveckou základnu.

Myslíte i na rychnovský bazén?
Na sto procent.

A jaká je tedy vaše vize?

Konkrétní vize je pro všechny bazény stejná. Motivovat děti, udělat nábor a systematicky a vědomě s nimi pracovat. Chci, aby je to bavilo a aby zde rády trávily čas a také se naučily základům. Specializovat je v nějakém raném věku je naprostá hloupost. Je potřeba, aby se naučily věci jako jsou základy gymnastiky, skákat přes švihadlo, aby byly ohebné, měly nějakou fyzičku a naučily se správně plavat.

Už víte kdy to všechno zrealizujete?
Všechno bude určitě ještě v jednání s ředitelem. Abych pravdu řekl, tak se mi nic nechce rozjíždět v půlce něčeho, jako například v půlce roku, kdy už je všechno rozjeté a děti mají kroužky. Bude to na domluvě, ale nechal bych to asi na příští rok v srpnu nebo v září. Aby všechno bylo správně nastartované.

JIŘÍ JEDLIČKA, český plavec, prsař

* 5. února 1987

• byl vyhlášen nejlepším českým plavcem roku 2007
• k jeho největším úspěchům patří 6. místo na 200 m na ME 2007 v krátkém bazénu v maďarském Debrecínu a na 100 m trati na ME 2008 v nizozemském Eindhovenu
• v roce 2007 také splnil pro obě trati kvalifikační limity na olympijské hry v Pekingu