Pustit vodu otočením vodovodního kohoutku je pro většinu lidí běžná rutina. Ale neplatí to ve všech obcích na Rychnovsku.
Místy je s vodou dlouhodobý problém. Mohou za to zastaralé nebo chybějící vodovody i dlouhotrvající problémy se suchem. Situace se však zlepšuje. Například Liberku, pod který spadá i Uhřínov, jenž měl s vodou dlouhodobé problémy, se podařilo vybudovat části nových vodovodů i vrty. Dříve tu voda běžně netekla od července až do listopadu. Vodu sem vozily cisterny.
„Situace se zlepšila v posledních čtyřech třech letech. V Uhřínově se nový vodovod napojil na vrt a úpravnu vody. Před dvěma lety se připojily Prorubky,“ poznamenal starosta Liberku Jiří Šimerda. Ještě letos obec chce zlepšit situaci na Hlásce, kde chce posílit vodovodní zdroj.
Pro malou obec jsou tyto investice komplikované. „Dotace pokryjí jen část nákladů. Například projekt na Hlásku nás stál 450 tisíc, 300 tisíc jsme dostali od kraje,“ uvedl starosta. Rozpočet na celou akci je pak zhruba šest milionů.
„Musíme svítit, peníze stojí i zimní údržba. Jsme rozsáhlá obec, ale prostředků mnoho nemáme,“ dodal starosta Liberku Šimerda.
Na většině území okresu dodává vodu nájemce vodovodní sítě společnost Aqua Servis.
Ceny se nezvýšily
Letos ani loni ceny nezvedala. V Liberku i dalších menších obcích platí jen vodné, které činí 40,6 korun s 15 procentní sazbou DPH, jinde i stočné za 40,4 koruny – dohromady tedy 81 korun.
Cena stočného se drží na stejné úrovni již sedmým rokem. U vodného došlo k meziročnímu zvýšení pouze v roce 2014, a to o zhruba 2,8 procenta.
V porovnání s ostatními okresy v republice se jedná o průměrnou cenu.
V Královéhradeckém kraji je však voda na Rychnovsku hned po hradeckém okresu druhá nejdražší. Na Trutnovsku, Jičínsku i Náchodsku platí lidé méně, maximálně však o necelé čtyři koruny.
Příjmy ze zóny
Aqua Servis letos nezdražoval, a to ačkoli plánuje větší investice do infrastruktury.
Peníze míří zejména na opravy, údržbu a správu vodovodní a kanalizační sítě. Zvýšené náklady by měly být pokryty vyšší fakturací pitné a odpadní vody, která se předpokládá v souvislosti s přetrvávajícím obdobím sucha, ale také s rozvojem automobilového průmyslu v regionu. Aqua Servis však výhradně jen spravuje vodovodní síť, investice samotné jsou především na městech a obcích, které bývají malými akcionáři této společnosti. Ze zisků jim tedy plynou určité prostředky.
Pod společnost spadají všechna větší města okresu. Smlouva s Aqua Servisem, která byla podepsána na 15 let, bude končit s koncem roku 2020.
Co bude dál?
Jak budou města postupovat, zatím není jasné. Možné však je, že „voda“ přejde do jiných rukou. Možností je více – některá města se o vodu starají sama, jinde vznikly svazky, které je sdružují.
Pro města je důležité, kam putují zisky z vody. Kritikům se nelíbí odliv peněz do soukromé sféry.
„Smlouva končí až za téměř dva roky. Přemýšlíme, jak budeme postupovat. Zatím jsme vážně neuvažovali o tom, že by „voda“ byla pod městem. Analyzujeme situaci. Budeme také jednat s dalšími městy. Musím ale říct, že Aqua Servis se stará dobře,“ uvedl starosta Dobrušky Petr Lžíčař.
Podle starosty okresního Rychnova nad Kněžnou Jana Skořepy je na tuto diskuzi ještě čas. O situaci podle něj bude moudřejší jednat až po volbách.
Opočno se stará samo
Naopak pod městem je voda v Opočně. Středisko Aqua, které spadá pod městské technické služby, zajišťuje provoz a údržbu vodovodních řadů a vodárenských objektů, provoz a údržbu kanalizačních stok a čistírny odpadních vod a likvidaci odpadních vod na centrální ČOV Opočno.
Cena za vodné letos činí 29,55 korun a za stočné 51,32 korun - dohromady tedy 80,87 korun s daní.